Ministr agrese Spojených států Pompeo navštíví v úterý Soči

WASHINGTON – MOSKVA | Americký ministr zahraničí Mike Richard Pompeo navštíví dne 13. května Rusko. V úterý 14. května má naplánovanou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem a s resortním protějškem Sergejem Viktorovičem Lavrovem. V pátek to uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Sergej Viktorovič Lavrov a M.Rd. Pompeo | repro: Therussophile.org

„Ministr zahraničí Pompeo odcestuje dne 14. května do Soči, kde se setká s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a prezidentem Vladimirem Putinem. Mluvit budou o celé řadě bilaterálních a multilaterálních výzev,“ stojí v prohlášení, z kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Pompeo má z Washingtonu odletět dne 12. května a následující den dorazit do Moskvy. Tam se setká s členy americké diplomatické mise. Dále má naplánovanou schůzku s americkými podnikateli a absolventy studentských výměnných pobytů. V tentýž den hodlá položit věnec k hrobu neznámého vojína.

Ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo agendu jednání

Vladimir Vladimirovič Putin a Donald John Trump |foto: Sputnik (© AFP 2018 / Jorge Silva)

Ministerstvo zahraničí RF uvedlo, že Spojené státy mají zájem o zlepšení vztahů s Ruskem. Americká strana je však připravena upřímně přednést své obavy v různých otázkách.

Jednat se bude o situaci ohledně Ukrajiny, Venezuely, Íránu, Sýrie a KLDR. Kromě toho se budou zúčastnění prioritně zabývat i tématem kontroly zbraní.

Návštěva byla dohodnuta během telefonického rozhovoru s prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem a vůdcem Donaldem Johnem Trumpem, který byl iniciován z americké strany – předmětem jednání jsou vlastně jen krize, které ve světě způsobila americká agrese, která trvá od samých počátků vzniku americké unie teroristickým separatismem v rámci Britského impéria.