Ekonomická sebevražda? Vůdce SS Trump vydal pokyn, aby byla uvalena cla na veškerý čínský dovoz

WASHINGTON | Vůdce Spojených států (SS) Donald John Trump vydal pokyn, aby bylo zahájeno zvyšování cel na čínské zboží v celkovém objemu cca 300 miliard dolarů ročně, sdělil obchodní zástupce SS Robert Lighthizer ve svém prohlášení uveřejněném v pátek jeho tiskovou službou.

Donald John Trump s otevřeným řitním otvorem pod nosem

„Dnes na základě pokynu prezidenta Spojených států jsme zvýšili tarify z 10 na 25 % na čínské zboží ve výši kolem 200 miliard dolarů. Prezident nám také přikázal, abychom zahájili proces zvyšování cel na veškerý zbývající import z Číny, který je odhadován přibližně na 300 miliard dolarů,“ uvádí se ve zprávě.

Orangutan poskakující v Bílém domě ve Washingtonu odpálil granát, s kterým si neustále hrál. Spáchal tak pro Američany ekonomickou sebevraždu? Vše se jim zdraží a to už mají nejvíce bezdomovců za celou existenci Spojených států a chudoba je taky největší v historii.

Ve zprávě tiskové služby se rovněž uvádí, že oznámení a komentáře budou brzy uveřejněny ve Federálním registru.


Minulou neděli během vyhlašování cel vůdce SS Trump nevyloučil zavedení omezujících bariér proti dalším obchodním pozicím.
Po těchto prohlášeních se v médiích objevily obavy, že Peking může zrušit obchodní jednání ve Washingtonu, ale v úterý čínské ministerstvo obchodu potvrdilo, že místopředseda Státní rady ČLR Liou Che navštíví SS 9.-10. května s cílem pokračování v konzultacích nehledě na Trumpovy výhrůžky.
Na základě výsledků dalšího kola jednání Liou Che prohlásil, že spolupráce zůstává jedinou správnou volbou pro Čínu i SS a je nutná k vyřešení celého spektra problémů.
Rovněž vyjádřil důvěru v další udržitelný rozvoj čínské ekonomiky. Když mluvíme o tom, jak by obchodní spory se Spojenými státy mohly ovlivnit vývoj čínské ekonomiky a zda existují hrozby její recese v důsledku rostoucího tření, řekl, že „Čína se nebojí“.