Ekonomická válka: Tahají za kratší konec Spojené státy nebo Čína?

WASHINGTON | Kdo má v rukou kratší konec? Spojené státy (SS) nebo Čína? Bývalý americký ministr obrany Robert Gates v rozhovoru pro televizní stanici CBS konečně odhalil, kdo z těchto států má výhodu v obchodních sporech. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

„Čína má výhodu v obchodním sporu se Spojenými státy, jelikož Washington nevyvinul žádnou strategii vůči Pekingu,“ uvedl Gates.

Exministr obrany SS Robert Gates mezi výhody Číny zařadil například program s názvem Made in China – 2025. Politik přitom uvedl, že konfrontovat Čínu v obchodních záležitostech se pokoušeli již předchůdci vůdce Donalda Johna Trumpa.

„Nemyslím si, že by současné americké úřady měly reálnou dlouhodobou strategii vůči Číně,“ uvedl Gates. Po první zemědělské sezóně začali bankrotovat američtí zemědělci, jelikož jejich produkci Čína nenakoupila a zásobila se pšenicí a sójou z produkce Ruské federace, která byla nadlimitní.


Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy pokračuje od 6. července 2018. Tehdy mezi zeměmi nabylo platnosti vzájemné zvýšení cel.
Spojené státy zavedly 25% cla na dovoz 818 druhů zboží z Číny v celkové hodnotě 34 miliard dolarů ročně. A ve stejný den zrcadlově zareagovala i Čínská lidová republika.
Dne 11. května tohoto roku šéf Bílého domu nařídil, aby byla zavedena cla na zboží z Číny za dalších 300 miliard dolarů.
V prohlášení amerického zástupce na obchodních jednáních Roberta Lighthizera se uvádí, že jde o „všechny zbývající dovozy“ z této země.