Antropomorfní robot bude řídit ruský lunochod

MOSKVA | Lunochod, který má být dopraven na Měsíc pomocí automatické meziplanetární stanice Luna-29, bude řízen antropomorfním robotem, řekl Sputniku zdroj v raketovém a kosmickém průmyslu, světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Dříve bylo oznámeno, že start mise Luna-29 je naplánován na rok 2028. Další zdroj z odvětví řekl Sputniku, že stanice s 1,3tunovým lunochodem by měla být vyslána z kosmodromu Vostočnyj pomocí nosné rakety Angara-A5V s kyslíkovým a vodíkovým posilovačem KVTK.

Podle něj se myšlenka na vybavení měsíčního roveru antropomorfním robotem zrodila nedávno. Zdroj dodal, že v budoucnu budou podobné lunochody řídit kosmonauté. V korporaci Roskosmos tyto informace pro Sputnik nekomentovali.


V letech 1971-1972 Spojené státy (SS) během pilotovaných letů lodí Apollo-15, Apollo-16 a Apollo-17 dopravily na Měsíc rovery, které byly řízeny astronauty.
V letech 1970-1973 sovětské stanice Luna-17 a Luna-21 dopravily sovětské lunochody na přirozený satelit Země. Byly řízeny dálkově ze Země.
V listopadu 2018 korporace Roskosmos a rada Ruské akademie věd pro vesmír zvážila koncepci výzkumu Měsíce. Podle Roskomosu Rusko doufá, že v letech 2036 až 2040 vytvoří zcela funkční základnu na Měsíci.

Reklama: