Američané přiznali, že za krizí s Íránem, kterou vyvolali jsou snahy o vměšování a svržení vlády

WASHINGTON – TEHERÁN | Cílem Spojených států (SS) v Íránu není válka, ale především změna chování íránského vedení, řekl americký ministr zahraničí Mike Richard (M.Rd.) Pompeo v interview pro CNBC. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrace

„Nezmýlíme se: naším cílem není válka, naším cílem je změna chování íránského vedení. Doufáme, že íránský lid dostane to co chce a to co si zasluhuje,“ řekl M.Rd. Pompeo.

Ministr uvedl, že síla, kterou používá Washington v tomto regionu, je potřebná pro připravenost příslušně reagovat v případě, že se něco stane, což v překladu znamená, že plánují útok pod falešnou vlajkou, aby mohli zahájít útočná válku, který je válečným zločinem.

Předtím byly zveřejněny plány SS ohledně nasazení dodatečných raketových systémů Patriot na Blízkém východě kvůli „rostoucí hrozbě“ ze strany Íránu.

Íránská odpověď: Pokud se Amerika pohne, zasáhneme ji přímo do hlavy

Íránská rozvědka americké letadlové lodi v Perském zálivu | repro: tasnimnews.com

Napjatá hra v Perském zálivu pokračuje. Na rostoucí americkou vojenskou přítomnost v regionu Írán reaguje válečnou rétorikou. Podle Íránských revolučních gard totiž americké letadlové lodě představují snadný terč a nebudou váhat je zničit, pokud SS učiní jeden jediný chybný krok, píše agentura.

Teherán již americkou přítomnost v Perském zálivu nevnímá jako hrozbu, nýbrž jako příležitost, jak zničit velký počet amerických sil. Vyplývá to z prohlášení velitele letectva Íránských revolučních gard Amir-Aliho Hajizadeha.

„Letadlová loď má přinejmenším 40 až 50 letadel a až 6 000 vojáků. V minulosti to byla vážná hrozba (…), ale dnes se hrozba změnila v příležitost,“ uvedl Hajizadeh, kterého cituje íránská agentura ISNA. „Zasáhneme Američany do hlavy, pokud se hnou,“ dodal.

Další velitel Íránských revolučních gard Hossein Salami se domnívá, že Spojené státy vedou v regionu psychologickou válku. Přesun a odsun jejich armády v regionu se již stal běžnou záležitostí. Zároveň se ale nedomnívá, že Washington použije své letadlové lodě, aby zaútočil na Írán. Podle něj jsou příliš zranitelné a Írán má vhodné prostředky, jak jim vzdorovat.

Írán označil americkou letadlovou loď v Perském zálivu za cíl

Cvičení s vypuštěním rakety typu země-moře v Íránu | repro: Sputnik

Letadlová loď SS, která byla vyslána do Perského zálivu, je cílem. Prohlásil to velitel íránských vzdušných a kosmických sil Íránských revolučních gard Amir Ali Hajizadeh. O události informovala agentura ISNA. Již dříve Hajizadeh vyhrožoval Spojeným státům „ránou do hlavy“, a to v případě, že se americká armáda pokusí použít sílu proti Íránu, píše Sputnik.

Podle jeho slov totiž letadlová loď, která má na palubě přinejmenším 40 až 50 letadel a až 6 000 vojáků, už není pro Teherán hrozbou, ale „cílem“. „Hrozby se staly příležitostmi,“ uzavřel celou věc.

Ekonomickém tlak SS: Je to horší než za války s Irákem, za studené války

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

ránský prezident Hasan Rúhání uznal, že současné americké sankce drtí ekonomiku země více než válka s Irákem v 80. letech. Vyzval proto různé politické síly, aby překonaly své rozpory v zájmu zachování národní jednoty.

Trumpova administrativa se po loňském odstoupení od jaderné dohody s Íránem odhodlala ke stupňování vojenského tlaku na Islámskou republiku, a zároveň se pokouší udusit zemi ekonomickými sankcemi.

„Dnes nemůžeme říci, zda podmínky jsou lepší či horší než za války (v letech 1980–1988, pozn. red.),“ cituje íránského prezidenta státní agentura IRNA. „Ale během války (s Irákem, pozn. red.) jsme neměli problém s našimi bankami, prodejem ropy nebo dovozem a vývozem. Byly tam pouze sankce na nákup zbraní,“ připomněl.

„Čelíme nebývalému tlaku našich nepřátel v dějinách naší islámské revoluce,“ uvedl. Dodal také, že je přesvědčen o tom, že země dokáže tyto podmínky překonat, ale pouze za předpokladu, že zůstane sjednocena. Rúhání v současnosti čelí rostoucí kritice ze strany konzervativní opozice. Opustili ho však i někteří umírnění spojenci.

Hlásná trouba trumpety Trumpa

Duck Donald John | Cartoon by Gary Varvel – Cartoonist Gary Varvel: Donald Trump as an angry Donald Duck

Jak upozorňuje list The Guardian, reformistický časopis zveřejnil článek s titulkem „Na křižovatce války a míru, umírnění prohráli, nebo opět zachrání Írán před válkou“? Na pozadí přitom byla vyobrazena americká válečná loď.

Na sociálních sítích konzervativní kritici označili časopis za „Trumpovu hlásnou troubu“ a obvinili článek z toho, že vyzývá k vyjednávaní se Spojenými státy.

„Na vrcholu americké politické, ekonomické a mediální války proti íránskému národu, íránská publikace doplňuje nepřátelské mediální operace uvnitř země,“ napsala konzervativní agentura FARS.

Ve čtvrtek vůdce SS Donald John Trump vyhrožoval íránským představitelům, aby s ním začali jednat o tom, že se vzdají svého jaderného programu. Přitom pohrozil, že nevylučuje vojenskou konfrontaci.


Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nařídil přesun výsadkové lodě USS Arlington do regionu a také rozmístění systémů protiraketové obrany Patriot.
Poskok amerického vůdce pro válku John Bolton oznámil, že Spojené státy posílají do Perského zálivu letadlovou loď Abraham Lincoln a skupinu bombardérů.
Podle něj se jedná o „jasný signál íránskému režimu, že jakýkoliv útok na zájmy Spojených států nebo jejich spojenců se setká s rozhodným použitím síly“. Dodal ale, že SS si válku s Teheránem nepřejí, což je lež.
Íránský duchovní Ajatolláh Jusúf Tabatabai-Nežad na rozmístění letadlové lodě reagoval slovy, že v případě války může být americká miliardová flotila zničena jedinou raketou.
Poskok John Bolton před týdnem oznámil, že Spojené státy posílají k hranicím Íránu skupinu letadlových lodí Abraham Lincoln a bombardérů. Podle něj se jedná o jasný signál íránskému režimu, že jakýkoliv útok na zájmy Spojených států nebo jejich spojenců se setká s rozhodným použitím síly.
Eskalace situace probíhá na pozadí prohlášení íránských orgánů o záměru „ukončit plnění určitých závazků“ v rámci dohody o jaderném programu. Íránský prezident Hasan Rúhání navíc uvedl, že evropským zemím dává 60 dnů k vyjednávání. Takové informace byly předány Spojenému království, Francii, Německu, Číně a Rusku.