Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Alexejevič Rjabkov se připravuje odcestovat do Venezuely

MOSKVA | Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Alexejevič Rjabkov v pondělí informoval, že se připravuje jeho návštěva Venezuely. Její termín zatím není stanoven. „Jsme v procesu určení optimálního načasování,“ uvedl v pondělí pro agenturu Interfax.

Sergej Alexejevič Rjabkov | foto: en.alalam.ir

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak Rjabkov, Sergej Alexejevič prohlásil, že zatím nejsou dohodnuté ani okolnosti návštěvy venezuelského prezidenta Nicolase Madura Morose v Rusku, kde by se měl v červnu v Petrohradu zúčastnit jednání mezinárodního ekonomického fóra.

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Alberto Arreaza Montserrat začátkem května v Moskvě prohlásil, že venezuelská diplomacie zatím nerozhodla o složení vládní delegace na jednáních ekonomického fóra v Petrohradě. Vyjádřil naději, že se prezidenti Vladimir Vladimirovič Putin s Nicolásem Madurem Morosem v Petrohradu setkají.


Ruská federace je spojencem Venezuely a do země vyslala okolo jedn stovky vojáků, kteří se podílejí na plnění dohod v oblasti vojensko-technické spolupráce.
Spojené státy (SS) v této spojitosti varovaly Rusko a další země podporující vládu prezidenta Nicolase Madura Morose, že pokud budou do Venezuely posílat vojáky či vojenskou techniku, budou to považovat za své přímé ohrožení. Tím jen dokazují, že se v regionu SS chovají jako agresor.
V reakci na to Rusko odsoudilo podporu, kterou SS vyjadřují vůdci venezuelské opozice a teroristovi Juanovi Guaidó.
Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov prohlásil, že Moskva odsuzuje bezprecedentní úsilí SS zaměřené na svržení legitimních vládních orgánů ve Venezuele.