Turecko zahájilo námořní manévry, v dějinách největší

ANKARA | Turecko v pondělí zahájilo největší cvičení svého námořnictva Denizkurdu-2019 (Mořský vlk). Cvičení probíhají v Černém, Egejském a Středozemním moři. Informovalo o tom ministerstvo obrany země, na které se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. O jaký vzkaz se to jedná?

Turecké námořní cvičení Denizkurdu-2019 (Mořský vlk) | repro: twiiter (@anadoluagency)

„Největšího námořního cvičení Turecka, Denizkurdu-2019, které se bude konat od 13. do 25. května v Černém, Egejském a Středozemním moři, se zúčastní 131 lodí, 57 letadel a 33 vrtulníků, a také 25 900 vojáků. Cílem cvičení je zlepšit koordinaci námořních jednotek v období krizí,“ uvádí se v prohlášení vojenského rezortu.

Turecké námořnictvo bude také provádět strategická a operativní cvičení, která simulují reálné válečné a krizové situace a také otestuje protiraketové obranné systémy svých válečných lodí.

Dřívější cvičení tureckého loďstva v těchto mořích probíhala v únoru 2019. Jich se zúčastnilo 130 plavidel.Turecko neustále modernizuje a rozšiřuje své námořní síly.
Do roku 2023 bude země údajně mít celkem 24 nových lodí, včetně čtyř fregat.
Podle Stockholmského mezinárodního výzkumného ústavu pro mír (SIPRI, Stockholm International Peace Research Institute), rozpočet na obranu Turecka v roce 2018 činil 19 miliard dolarů, což svědčí o 24% růstu.