Mlčení lorda Voldemorta; Co se nesmí vyslovit dnes?

Jeho jméno se nesmělo ani vyslovit a bylo jen pár těch, kdo se toho odvážili. Co nesmí být vysloveno dnes? Určitě si to pamatujete. Jeho jméno se nesmělo ani vyslovit a bylo jen pár těch, kdo se toho odvážili. Harry Potter, Hermiona, sem tam i zrzek Ron. Ale i velký a mocný Brumbál je napomínal, aby to nedělali.

Klára Samková | repro: FB KS

Proč ale nesmělo být vysloveno? To se ani v jednom z příběhů o malém kouzelnickém nerdovi nedočtete. Možná se to jméno nesmělo vyslovit proto, že dřívější moc jeho nositele byla příliš děsuplná, a to jméno nemělo být ani připomínáno… Anebo jenom pouhým vyslovením jména bylo možno moc získat? Na začátku příběhu to bylo jasné: ten, jehož jméno se nesmí vyslovit, jehož jméno neexistuje, SÁM neexistuje. Tak to alespoň bylo vnímáno celou čarodějnickou veřejností. Nemáš jméno? Nejsi. Jak však děj nabral na obrátkách, vystoupila realita do popředí stále zřetelněji: to jméno existuje. Nakonec byl i ministr čar a kouzel přinucen přiznat, že Voldemort existuje a že se vrátil ke své původní síle. No bodejť – když se objevil přímo v budově ministerstva před zraky všech. Když už existenci zásadního ohrožení nebylo moci popřít, došlo k pokusům to nebezpečí obejít. Ani to se nepovedlo, a tak nakonec nezbylo nic jiného než poté, co Moc Zla infiltrovalo samotné jádro odporu, Bradavice, se mu postavit na odpor. Ztráty byly strašné a takřka nenapravitelné. Oběti, které bylo nutno přinést, byly nenahraditelné a absolutní.

Proč to píši? Protože román – údajně psaný pro děti, ha, ha, ha – je asi nejlepší sociologicko-politologicko-psychologickou studií o tom, jak se „normální společnost“ chová, když je zásadně ohrožena totalitním uzurpátorem. V příběhu najdete všechny druhy postav: vědoucího intelektuála Brumbála, Lucia Malfoye a jeho rodiny, jednoznačně na Voldemortově straně, která je nakonec ráda, že to všechno přežila a není pohnána před soud pro kolaboraci s Pánem Zla. Fanatická Belatrix Lestrangeová a postava sama o sobě, Dolores Umbridgeová, odporná přisluhovačka. Falešný dvojitý agent Severus Snape. Úžasná je „mimoňka“ Lenka Láskorádová a taky známe jak dopadne ten, kdo vydává na koleně jediný informační – takřka disidentský – protipól oficiálního a korektního „Denního věštce“, totiž časopisu „Jinotaj“ Xenophilius Láskorád.

Pohybujeme se ve světě, který jako by tomu bradavickému z oka vypadl. Snad jen že v Bradavicích není žádný Putin, takže kdo si byl vědom existence a vzrůstající síly Lorda Voldemorta nebyl označen za prokremelského švába, ale jenom za blázna. Ovšem stejně jako se v Bradavicích nesmělo mluvit o Voldemortovi, nesmí se ani dnes mluvit o tom, co ti, kteří nemají teplé místo na příslušném ministerstvu, vnímají jako své úhelné a zásadní ohrožení. Jaká jména má dnes Lord Voldemort? Voldemort, to není dnes jen jedno jméno, to by bylo příliš jednoduché. Jsou to stanoviska a názory, které tím, že nesmí být vyloveny, poskytují Pánu Zla ochranu. Pojďme je vyslovit!

1) Hybridní válku proti Evropě vedou islámské státy v čele se Saúdskou Arábií a Kattarem. Zkrácené heslo zní: SOUVISÍ.

2) Rusko je Rusko je Rusko, od dob Ivana Hrozného stále stejné. Bude si hlídat své předpolí. Třeba jako Krym s jediným svým nezamrzajícím přístavem – Sevastopolem.

3) Čína je Čína je Čína a bude si rovněž hlídat své předpolí, zejména Tibet, kde pramení tři nejdůležitější čínské řeky: Žlutá řeka, Jang-c ́-tiang a Mekong. Zapomeňte na to, že by toto území přenechala Indii z jihu nebo nedaj Bože některé velmoci. Vyvěšovat tibetské vlajky můžete, leč, slovy klasika řečeno, to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat. Totéž je pánev provincie Sin-Ťian a Ujgurové. Sorryjako, ale Východní Turkestán nebude.

4) Turecko se stalo členem NATO v době, kdy existoval Sovětský Svaz a do jeho podbřišku bylo nutno umístit americké rakety stůj co stůj. Proto taky byla a dosud je tolerována jeho anexe severního Kypru. Jinak Erdogan je totalitní zrůda, zaštiťující se islámem, který ovšem není náboženství, ale násilnou a mocichtivou ideologií, financovanou ropou. Změnu ohledně členství Turecka v NATO můžeme očekávat ve druhém volebním období Trumpa, teď ale určitě ne. Snad to do té doby vydržíme, ale jisté to není.

5) Kurdistán rovná se východní třetina Turecka, kus Sýrie, kus Íránu a kus Iráku. No jasně, že nejen podle Mirka Dušína to je nečestné a nesportovní, že není, ale kromě ropy tam taky pramení Eufrat i Tigris. Voda. Klima. Greta to dosvědčí.

6) Frontex si může jít i nadále hrát na velký kluky, protože otázka migrantů je vyřešena. Samozřejmě, že nikoliv zásluhou EU, ale díky Sísímu, který dává po slavném „arabském jaru“ dohromady Egypt a maršálu Chalífu Haftarovi, který se v Libyi pokouší o totéž. On totiž měl, bohužel, Muammar Kaddáfí pravdu, když říkal, že si jej má Evropa hledět a hýčkat, protože on je jediný, kdo tu Lumpenafriku drží na uzdě.

7) Evropská unie? Zasmrádlý dvoreček, na který nemá ani „čecháčkovství“. Průjem směrnic, následkem čehož je technologický život jinde. To jen EU sama si myslí, že je na špici… bejvávalo. Momentálně má neštovice, doufejme, že jen plané, neomarxismu. My, co už jsme si vypěstovali reálsocialismem imunitu víme, že se to nesmí škrábat. Enciánová violeť a tekutý pudr je jediné, co trochu pomáhá. Doporučuji aplikovat, v souběhu s izolací onemocnělých. V případě Německa ještě je k doporučení kolektivní traumaterapie, protože nacismus je sice stále stejně hnusný, ale už by toho sebeobviňování mohli nechat. Škodí to všem okolo a ani reálné vzkříšení Francké říše jim nepomůže.

8) K České republice toho není mnoho co říci. 10 milionů lidí je tak právě hranice přežití národní identity. Což není fikce, ale kolektivní vědomí – je realita, známá nejméně od dob Junga. Poučení z krizového vývoje posledních 30 let je, že to předání moci do rukou profesionálních politiků se fakt, ale fakt nepovedlo. Útěk od osobní zodpovědnosti se nevyplácí ani v soukromém ani ve veřejném životě. Návrat ke zodpovědnosti. K drobné práci. – Jistěže to je nuda, ale jiné řešení není….

No a to je tak vše… Lord Voldemort dnešních dnů má tisíce tváří. Ale jedno mají společné. Jejich jméno nesmí být vysloveno. Co zbývá než je vyslovit? Prostě je vyslovit… protože jakmile je Pán Zla pojmenován, je možno se mu postavit. Pokud budete chtít, tak i se mnou.