Po zemětřesení při Papui-Nové Guineji vydali výstrahu před tsunami, které nenastaly

PORT MORESBY | Silné zemětřesení o síle 7,5 °RS zasáhlo v úterý oblast u pobřeží tichomořského ostrova New Ireland, který je součástí Papuy-Nové Guineje. Informovala o tom americká geologická služba USGS, která sleduje seismologickou aktivitu po celém světě.

Ilustrační snímek

Tichomořské centrum varování před tsunami vydalo v této souvislosti výstrahu před možnými vlnami, uvedla tisková agentura AFP.

Hrozba šíření vln tsunami v Tichém oceánu po úterním silném zemětřesení při Papui-Nové Guineji z velké části pominula a žádné takové vlny nebyly ani zaznamenány. Podle tiskové agentury AP to prohlásilo Tichomořské centrum varování před tsunami, které vydalo předtím výstrahu pro pobřeží v okruhu 1000 kilometrů od místa vzniku otřesů.

Podle údajů USGS otřesy nastaly v poměrně malé, přibližně desetikilometrové hloubce, 45 kilometrů severovýchodně od města Kokopo na sousedním ostrově New Britain.

Mělké zemětřesení obvykle způsobují větší škody na zemském povrchu, podle odhadu USGS se však v tomto případě neočekávají vážnější následky vzhledem k řídké osídlení daného regionu. V odlehlém městě Kokopo žije přibližně 26 000 lidí, uvedla AP.