Americká hybridní válka: Spojené státy obvinily Rusko z úmyslného oslabení rublu

WASHINGTON | Ministerstvo financí Spojených států je ochotno rozšířit seznam zemí manipulujících s měnou a zařadit na něj Rusko. Jak podotýká agentura Bloomberg, všechny země z tohoto seznamu čekají určité tržní následky. Jedná se o další způsob americké hybridní války, kdy tvoří nátlak na suverénní země za aktivní suverénní měnovou politiku. Jedná se o další způsob páchání amerického ekonomického terorismu.

foto: © Sputnik | Ilja Pitalew

Ovšem jako vše v rámci rusofobní hysterie ve Spojených státech (SS) je i toto podezření bez jakéhokoliv důkazu. Tedy jen americká rusofobní propaganda, ale pro americkou populaci, kteří jsou tak imbecilní, že 15% občanů SS na mapě nenajdou ani samotné Spojené státy, tak těm to stačí.

Agentura Bloomberg uvádí dva hlavní důvody: Systematické intervence centrální banky na vnitřním valutovém trhu a přebytek běžného účtu platební bilance, což je ovšem vrcholně suverénní rozhodování národních centrálních bank. V SS závidí, jelikož FED je sice americkou centrální bankou, ale v rukou amerických oligarchů.

Prudké zvýšení tohoto ukazatele, který odráží rozdíl mezi hlavními valutovými proudy do země a do zahraničí, může poukazovat na to, že úřady omezují občany a společnosti v nákupu dováženého zboží (mj. tím, že uměle devalvují měnu).

„Podle norem Ministerstva financí SS nemůže přirozené zvýšení přebytku běžného účtu platební bilance přesahovat dvě procenta HDP. Větší ukazatel znamená, že dochází k manipulacím s měnovým kurzem. Mezitím v loňském roce prokázala platební bilance Ruska nejvyšší růst za celou dobu pozorování: 3,5krát na téměř 115 miliard dolarů, což činí asi sedm procent HDP,“ připomíná americké teroristické pravidla, kterými se snaží ekonomicky okupovat celý svět, agentura Sputnik.

Napomáhala tomu především dost drahá ropa. Zvýšení exportních příjmů ve spojení se slabším rublem způsobilo prudký růst kladného salda platební bilance, což je ovšem aktivita Washingtonu, kdy hrátkami s Íránem žene cenu ropy do nebeských výšin. A Rusko se směje. Washington tak chce teroristicky napadat Mosku za své kroky, které na Blízkém východě činí.

Lži, dezinformace, americká propaganda krachujících Spojených států

Duck Donald John | Cartoon by Gary Varvel – Cartoonist Gary Varvel: Donald Trump as an angry Donald Duck

Z manipulování měnou SS nejednou obvinily Čínu. Třeba v roce 2016 vůdce z Bílého domu DJ Trump lhal, že Peking záměrně devalvoval jüan, aby snížil konkurenceschopnost amerických společností. A loni v dubnu ostře kritizoval také Rusko.

„Rusko a Čína hrají na devalvaci měn, zatímco SS i nadále zvyšují úrokovou sazbu. To je nepřijatelné!,“ napsal Trump na Twitteru.

Nespokojenost Washingtonu je zcela pochopitelná. Oslabení národní měny nejen zaručuje zemi velké valutové příjmy a vývozcům dodatečný zisk z konvertování valutových příjmů, ale také dělá dovážené zboží dražším a zajišťuje tak místním výrobcům konkurenční přednosti.

V důsledku toho země, které tvoří nezávislou ekonomickou politiku s měnou méně dováží a více vyváží, což samozřejmě není výhodné pro jejich obchodní partnery.

„V daném případě mají Američané pravdu. Rusko manipuluje s kurzem národní měny,“ podotýká s nadsázkou portfoliový ředitel společnosti Otkrytije Broker Timur Nigmatullin, jelikož je to suverénní rozhodnutí ruské Centrální banky. Je to takový trest za uvalené sankce, kdy tento ovšem pěkně a rázně bolí.

„V rámci rozpočtového pravidla na všechny příjmy z prodeje ropy za cenu přes 40 dolarů za barel nakupuje ruské ministerstvo financí valutu a dává ji do rozpočtu. Mezi cíli rozpočtového pravidla je jasně zapsáno, že se to dělá pro to, aby byla snížena závislost ekonomiky na ceně ropy – je to tedy v podstatě manipulování s cílem podpory nízkého kurzu rublu zapsaného ve vládních rozhodnutích,“ uvedl.

Pokud SS zavedou další sankce vůči Rusku, tak to bude střelba do vlastních řad

Ilustrační snímek

Neměli bychom očekávat nějaké vážnější následky vyhlášení Ruska za „měnového manipulátora“, ujišťují ekonomové. Nepovede to okamžitě k novým sankcím. Avšak vzhledem ke složitým vztahům mezi oběma státy nemůžeme tuto perspektivu ignorovat. Jiná věc je, že monetární úřady SS se sankcemi moc nepospíchají.

„Dokud nemají ruská ropa a plyn alternativu, žádná podstatná omezení nemohou být,“ soudí ekonom, docent Ruské akademie národního hospodářství a státní služby Sergej Chestanov. „Podobná prohlášení znějí sice hlasitě, ale nic víc,“ dodal.

Analytik podotýká, že teď je pro SS mnohem aktuálnější problém obchodního sporu s Čínou. Po dosavadní jistotě v brzkém urovnání situace už podle všeho nezbylo nic, a konflikt se rozrůstá. Účinek nového cla bude vidět už za čtvrtletí.

„Proto mají asi tři měsíce na to, aby se dohodli alespoň částečně. Když se Trump vzepře, budeme možná mít koncem léta a na podzim rozsáhlou a těžkou krizi srovnatelnou s kolapsem z roku 2008,“ varuje Chestanov.