První krok? Spojené státy provedly invazi do budovy venezuelského velvyslanectví ve Washingtonu

WASHINGTON | Aktivisté a úřady Spojených států (SS) se navzájem obvinili z nezákonného pobytu v budově velvyslanectví Venezuely ve Washingtonu. Z místa o tom informuje korespondent Sputniku. Ovšem o pobytu na ambasádě nerozhodují Spojené státy, ale Venezuela. Američané tak provedli agresivní invazi a pošlapali mezinárodní diplomatické právo.

Spojené státy nesou smrt

Dříve policie a zástupci Tajné služby SS podnikli invazi na území venezuelského velvyslanectví, kde se už více jak měsíc nacházejí aktivisté a přívrženci zákonného prezidenta Venezuely Nicoláse Madura Morose. Ambasáda byla ze strany banditů z Washingtonu odpojena od elektřiny a vody.

Washingtonský policejní dobytek aktivistům nabídl, aby budovu diplomatické mise opustili dobrovolně. Aktivisté to odmítli, následně policisté opustili budovu a vchod zvenku uzavřeli. Pokud by byli na území venezuelské ambasády postříleni jako potkani, tak by to bylo legitimní, jelikož se jednalo o teroristický útok vůči ambasádě suverréní země ze strany amerického policejního dobytka.

„Aktivisté jasně uvedli, že pouze brání mezinárodní právo a mír, to je jejich cíl. Varovali také americké orgány, že nezákonně pronikly do budovy,“ oznámila novinářům mluvčí aktivistů Mara Verheyden-Hilliard.

Zástupci Tajné služby SS, kteří jsou odpovědní za ochranu velvyslanectví, zase aktivistům přečetli a následně rozdali letáky, ve který je uvedeno, že venezuelská opozice, kterou SS oficiálně uznávají, vyžaduje, aby aktivisté opustili budovu. Ovšem legální vláda je ta, kterou uznává OSN. A to není ta, kterou uznávají SS.

„Velvyslanci (jmenováni venezuelskou opozicí) od každého, kdo se nachází v budově, vyžadují, aby okamžitě opustil budovu a nevracel se bez speciálního povolení,“ uvádí se na letáku, což je ovšem porušení mezinárodního práva, jelikož se jedná o teroristické velvyslance, které nejmenovala legitimní vláda Nicoláse Madura Morose. Válka mezi Spojenými státy a Venezuelou byla rozpoutána.

„Navíc pověření policisté od každého, kdo se nachází v budově, požadují, aby ji okamžitě opustil. Osobně předali toto oznámení v budově,“ uvádí se na letáku, který není podepsaný a je na něm pouze datum – pondělí 13. května. Kdo výzvu neuposlechne, hrozí mu zatčení a trestní stíhání, je také uvedeno na letáku. Což lze zase a opět definovat jako americký mezinárodní terorismus, jelikož Tajná služba má správě bránit vniknutí „velvyslanců“ opozice, ale dělá pravý opak. Páchá terorismus.

Aktivisté prohlašují, že chrání budovu před nezákonným obsazením americkými orgány a přívrženci opozice. Samotný Maduro už dříve aktivistům poděkoval a vyjádřil hluboké nadšení za ochranu velvyslanectví. Od poloviny minulého týdne ve velvyslanectví nefunguje elektřina, o víkendu byla odpojena i voda. Venezuelští diplomaté opustili velvyslanectví na konci dubna na základě požadavku amerických orgánů. V budově zůstávají čtyři američtí nevládní aktivisté.


Dne 21. ledna začaly ve Venezuele masové protesty proti prezidentu Madurovi brzy po jeho složení přísahy. Řada západních států v čele s USA prohlásila, že uznává Guaida za prozatímního prezidenta.
Maduro zase označil předsedu parlamentu za americkou loutku. Rusko, Čína, Turecko a některé další země podpořily Madura jako legitimního prezidenta.