Vláda plánovitě vytváří nepřátelské prostředí pro podnikání

Pátek ve sněmovně patřil EET. Ministryně Schillerová chce jeho rozšíření i na řemeslníky, kadeřnice, lékaře a mnohé další profese. Pro mě je EET vyjádřením preventivní nedůvěry k živnostníkům, kterým stát ukládá, aby si za své peníze zajišťovali vlastní kontrolu.

Vojtěch Munzar | reprofoto: YTB

Stát by měl konečně nechat živnostníky na pokoji a nevymýšlet další a další byrokratická opatření, které jim mají znechutit podnikání. Naopak by si měl vážit každého člověka, který se neválí doma, ale vykonává nějakou činnost a přispívá k národní ekonomice.

Navíc u EET ani není jasné kolik a jestli vůbec něco přináší do státního rozpočtu. Jisté je jen to, že pořízení a provoz on-line kontroly musí živnostníci sami zaplatit a zajišťovat. Navíc je s tímto systémem spojeno mnoho pokut za absurdní administrativní pochybení (např. nepřeřízení času ze zimního na letní). U 3. a 4. vlny navíc ministerstvo nebude schopno systém zkontrolovat, takže na to zase doplatí jen ti poctiví.

Ministerstvo financí bez rozmýšlení od začátku odmítalo veškeré návrhy, které jsme k EET i ke kontrolnímu hlášení podali.

Moje páteční vystoupení bylo zatím mé nejdelší. Paní ministryni asi nejvíce vadilo to, že jsem jí shrnul příklady nadužívání pravomocí finanční správou za poslední dobu. A těch není málo.


O snížení DPH u vybraných činností jsme hlasovali už v březnu při schvalování daňového balíčku. Tehdy vládní poslanci snížení DPH nepodpořili. Kdyby byli pro, tak už nižší DPH na vodné a stočné a další mohlo být dávno schváleno.