Viktor Mihály Orbán přijal představitelé křesťanů z Nigérie

BUDAPEŠŤ | Krizový stav migrace a pronásledování křesťanů ve světě byly hlavními tématy úterního setkání předsedy maďarské vlády Viktora Mihályho Orbána s představiteli křesťanských společenství v Nigérii. Informuje TASR na webu Teraz.sk.

Viktor Orbán

Podle agentury MTI premiér přijal katolického biskupa diecéze v Sokoto Matthewa Hassana Kukaha a předsedy reformované křesťanské církve Church of Christ in Nations Dacholoma Datiriho, kteří označili za tragické, že z Nigérie odcházejí do ciziny miliony lidí z důvodu nedostatku národního semknutí, náboženského násilí a chudoby. Žijí pak ponižováni v různých koutech světa, navíc mnozí z nich páchají trestné činy.

Na schůzce, které se zúčastnil i státní tajemník úřadu vlády zodpovědný za pomoc pronásledovaným křesťanům Tristan Azbej, předseda maďarské vlády zdůraznil, že zájmem všech afrických států je, aby se jejich občané neztratili ve víru světové migrace, píše z Budapešti zpravodaj slovenské agentury Ladislav Valle.

Za migrační vlnu podle Orbána nese zodpovědnost i Evropa a jiné rozvinuté oblasti světa. Podotkl, že Maďarsko v rámci programu Hungary Helps již poskytlo pomoc při obnově a provozu mnoha škol, nemocnic a sociálních zařízení v zemích sužovaných konflikty na Středním východě i v Africe.

Představitelé křesťanů v Nigérii poděkovali za pomoc Maďarska, která je podle jejich vyjádření velmi potřebná, protože vedle chudobě se šíří v Nigérii i náboženské násilí. „Nejvíce pronásledovanými společenstvími jsou právě tamní křesťané,“ zdůraznili.