Marine Le Pen popřela zvěsti o financování své strany Ruskem

TALLINN | Předsedkyně Národnho shromáždění Francie (bývalá strana Národní fronta), Marine Le Peno, která je na návštěvě v Tallinnu, uvedla, že Rusko nefinancuje její stranu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Marine Le Pen

V úterý se v Tallinnu konalo setkání lídrů vlasteneckých stran Evropské unie, kteří jsou členy Hnutí pro Evropu národů a svobody (ENF).

Setkání se zúčastnili Olli Kotro ze Strany Pravých Finů (Finsko), Anders Wistizen (Dánská lidová strana), Jaak Madison (EKRE), Manuel Veskovi z Ligy (Itálie) a Marine Le Pen. Během setkání byl projednán program spolupráce vlasteneckých stran v Evropě, který má v úmyslu vytvořit jednotnou frakci v Evropském parlamentu.

„Rusko nás nefinancuje. Je to lež. Žádná evropská banka nesouhlasila s tím, že nám poskytne půjčku. To znamenalo, že jsme museli žádat o půjčku po celém světě. Nakonec se česko-ruská banka rozhodla že nám dá půjčku na tuto částku. Přičemž s velmi špatným úrokem, ale zaplatíme ji,“ řekla Le Pen na tiskové konferenci v Tallinnu po setkání ENF v Talinu.V červnu 2015 Marine Le Pen uvedla, že si její strana vzala půjčku od jedné ruské banky, ale odmítla obvinění poslance z Evropského parlamentu, že Národní fronta údajně obdržela finanční prostředky od ruské vlády.
V únoru 2016 francouzská média informovala o tom, že Národní fronta požádala ruské banky o úvěr ve výši 27 milionů eur na financování volební kampaně strany v prezidentských a parlamentních volbách.
Později se ukázalo, že půjčku straně poskytla první česko-ruská banka.
Marine Le Pen a její strana jsou pro rozvoj vztahů s Ruskem a jsou proti pokračování protiruských sankcí.
Byla také kandidátkou na prezidenta Francie, měsíc před volbou nového lídra země v roce 2017 navštívila Moskvu, kde se setkala s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem a ruskými poslanci.
V prezidentských volbách ve Francii postoupila do druhého kola, ve kterém získala 34 % hlasů a prohrála s Emmanuelem Macronem.