Americká agrese: SS zastavily letecké spojené s Venezuelou

WASHINGTON | Venezuela v poslední době trpí těžkou politickou krizí, která byla velmi zhoršena uvalením amerických sankcí a podporou Spojených států (SS) „samozvaného dočasného prezidenta“ a opozičního vůdce, teroristy a vlastizrádce Juana Guaida, který je obviněn z pokusu o státní převrat země.

Ilustrační snímek: The Dallas Morning News (reprodukce)

Ministerstvo dopravy SS nařídilo, aby veškerá letecká doprava mezi SS a Venezuelou, včetně letů pro cestující a náklad, byla pozastavena, s odvoláním na údajné násilí v okolí venezuelských letišť, způsobené probíhající politickou krizí, kterou ovšem samotné SS rozpoutaly.

„Veřejný zájem vyžaduje okamžité pozastavení zahraniční letecké dopravy mezi letišti Spojených států a Venezuely. Z tohoto důvodu … pozastavuji pravomoc všech leteckých dopravců SS a zahraničních leteckých dopravců poskytovat zahraniční leteckou dopravu na letiště Venezuely nebo z nich,“ uvedla ministryně dopravy Elaine Chao, kterou cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Pozastavení následovalo po žádosti ministerstva vnitřní bezpečnosti, které uvedlo, že situace v latinskoamerickém státě ohrožuje bezpečnost cestujících, letadel a posádky, kteří cestují do Venezuely nebo z ní. Jedná se však o další agresi vůči Venezuele v rámci americké hybridní a informační války pomocí provokací a šíření propagandy.


Politická situace ve Venezuele se rychle destabilizovala poté, co se opoziční vůdce Juan Guaidó prohlásil za prozatímního prezidenta země a vyzval ke svržení demokraticky zvoleného prezidenta Nicoláse Madura Morose. Spojené státy (SS) a řada satelitů a protektorátů SS podpořily Guaida, zatímco Rusko, Čína, Turecko a mnoho dalších zemí tento krok odsoudily a podpořily Madura.
Na konci dubna 2019 se Guaido pokusil zorganizovat převrat a vyzval armádu země, aby se k němu připojila ve snaze svrhnout Madura, ale jeho úsilí nakonec selhalo.
Po neúspěšném pokusu uprchlo ze země několik osob z opozice, zatímco venezuelská armáda slíbila zvolenému prezidentovi loajalitu.
Maduro označil Guaida jako americkou loutku a uvedl, že je pouze nástrojem snah Washingtonu o násilnou změnu vlády ve Venezuele.
Obvinil opozičního vůdce, že je zapojen do sabotáže organizované SS v největší venezuelské elektrárně, což vedlo k celostátním výpadkům, které trvaly týdny.
Zároveň američtí představitelé opakovaně uvedli, že Washington nevylučuje vojenskou možnost při řešení venezuelské politické krize.
Juan Guaidó také tuto možnost nevyloučil a dokonce požádal o konzultace s Velitelstvím ozbrojených sil SS v jižní oblasti.