Miloš Zeman v Maďarsku: V multikulturní Francii se páchá zvěrstvo

BUDAPEŠŤ – PRAHA | Prezident Miloš Zeman se sešel se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Na setkání se zástupci tisku pronesl projev, ve kterém promluvil o několika významných výročích a upozornil na „zvěrstva“, kterých se dopouští některé země EU.

Miloš Zeman a János Áder v Budapešti | repro: Hungary Today

Nejdříve v projevu maďarskému prezidentovi Jánosovi Áderovi poblahopřál k jeho šedesátým narozeninám, které oslavil 9. května. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Poté český prezident připomněl 500. výročí bitvy u Moháče a situaci, která tehdy nastala srovnal s dnešní migrační vlnou.

„Druhé, smutné výročí je, blíží se pět set let od bitvy u Moháče, kde padnul ve dvaceti letech král český a král uherský Ludvík. Moje žena se na to bojiště jela dnes podívat. A tehdy Osmanská říše představovala jakousi invazní vlnu, která byla zastavena až 1681 v bitvě u Vídně. Od té doby tato vlna ustupovala. Nicméně v posledních letech nabyla nových podob a já si myslím, že můžeme shledávat jistou analogii právě s migrační vlnou,“ uvedl prezident.

Dále připomněl, že letos uběhlo už sedm let od doby, kdy český prezident naposledy navštívil Maďarsko.
„Třetí, zcela zanedbatelné výročí je, že již sedm let český prezident nebyl v Maďarsku, a přitom Maďarsko považujeme za tak zvaného čestného souseda, takže jsem rád, že jsem tuto chybu mohl napravit,“ pochválil se.

Část své řeči věnoval „erozi evropské kultury“ a Maďarsko označil za jejího obránce.

„Chtěl bych vyjádřit svoji solidaritu s Maďarskem jako s obráncem evropské kultury, i když je za tyto postoje někdy kritizováno. Řekl jsem panu prezidentovi Áderovi, že jako příklad eroze evropské kultury uvedu Francii a její dotazník pro francouzské veřejné školy. Jak možná víte, z tohoto dotazníku byla vyškrtnuta slova otec a matka a nahrazena slovy rodič číslo jedna a rodič číslo dvě. Ponechávám stranou, zda by rodiče soupeřili o to, kdo je číslo jedna a kdo je číslo dvě, ale slova táta a máma jsou nejkrásnější slova ne jenom v dětském životě, a já proto pokládám za naprosté zvěrstvo takové multikulturní experimenty bez ohledu na to, která země je aplikuje,“ řekl Zeman.

Na konci svého projevu uvedl, že souhlasí s maďarským prezidentem v otázkách ekonomické spolupráce a zdůraznil sympatie dokonce i v gastronomické sféře.

„Plně potvrzuji, co pan prezident Áder řekl o naší ekonomické spolupráci. Budeme o tom ještě za účasti některých českých ministrů jednat s premiérem Orbánem, ale co je hlavní a co jsem chtěl ve svém příspěvku zdůraznit, je přátelství a sympatie mezi našimi národy, které se mimo jiné týkají i kuchyně. Takže se těším, že svoji oblíbenou polévku, to jest halászlé, dostanu dnes k obědu,“ dodal na závěr Zeman.

Český prezident Miloš Zeman včera zahájil návštěvu Maďarska, kde stráví tři dny. Prezident je doprovázen manželkou Ivanou a jeho delegace podnikatelů tentokrát čítá 30 osob, kterou povede předseda Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. V delegaci jsou zástupci především energetiky a strojírenství, právě spolupráce v jaderné energetice má být i jedním z témat při jednání s Viktorem Orbánem.

Reklama: