V Kalifornii se zřítil americký létající šrot typu F-16

RIVERSIDE | Víceúčelový stíhací letoun 4. generace F-16 se ve čtvrtek (po půlnoci SELČ) při cvičném letu zřítil, pilot se stihl katapultovat. Podle prvních informací za nehodu může porucha na hydraulickém systému. Informuje o tom televizní stanice CNN.

F-16 – Letecký šrot ve vzduchu | foto: ze-sveta.cz

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak se pilot vracel na leteckou základnu March Air Reserve Base a se stihl z letounu katapultovat.

Stíhací letoun se následně zřítil na skladiště a způsobil požár. Americké úřady informují, že v budově ani jejím okolí nikdo nebyl zraněn.

K nehodě došlo ve čtvrtek odpoledne místního času (krátce po půlnoci SELČ). Problémy se strojem pilot zjistil při návratu na základnu, která leží v okrese Riverside východně od Los Angeles. Po katapultování pilota letoun prorazil střechu skladu, který leží nedaleko vojenské základny. Pilot byl převezen do nemocnice a vyšetření ukázalo, že nebyl vážně zraněn.

Ředitel společnosti See Water, která je majitelem společnosti, informoval, že nikdo z pracovníků ze skladu nebyl zraněn. Mluvčí místních hasičů Fernando Herrera uvedl, že náraz letadla způsobil malý požár. Letecká nehoda uzavřela blízkou dálnici v obou směrech. Na místě zasahovaly hasičské a záchranné jednotky.

Místní oddělení NBC uvádí, že v důsledku zřícení stíhacího letounu byli tři lidé na zemi lehce raněni. Mluvčí hasičů také dodal, že celkem bylo do nemocnice k ošetření převezeno 12 lidí.


F-16 Fighting Falcon je stíhací letoun 4. generace, který nahradil předchozí generaci letounů jako F-4Phantom II a další typy.
Letadlo využívá ve svých armádách velké množství států, z Evropy je to Polsko, Norsko, Nizozemsko, Portugalsko, Dánsko a další. O nákupu uvažuje i slovenská armáda.
V loňském říjnu došlo ke kurióznímu případu, kdy hlavním aktérem byl stíhací letoun F-16 a belgický mechanik. Pracovník prováděl klasickou údržbu F-16, ale omylem spustil jeho šestihlavňový kanon a zasáhl stroj, který stál nedaleko opravovaného.
Stroj okamžitě explodoval a shořel. Střelec údržbář, který neštěstí způsobil, byl v hangáru ještě s jedním kolegou. Oba utrpěli popáleniny. Hodnota zničeného stíhacího letounu dosahovala 15 milionů liber (440 milionů korun).