Vývojáři a IT nadšenci z celé republiky budou v Ostravě vymýšlet, jak zpříjemnit lidem život

Jak využít datovou infrastrukturu a plánovat zelená a udržitelná města? Jak zefektivnit dopravu a zpříjemnit lidem každodenní život? Jaká data nám pro kvalitní analýzu chybí?

Ilustrační snímek: wikipedia.org

Odpovědi na tyto a další otázky budou jasnější po 2. červnu, kdy skončí třídenní Design & Data Hackathon. Do Impact Hub Ostrava se totiž sjedou vývojáři, datoví analytici a programátoři z celé České republiky, aby propojili svět dat s vizí moderního a chytrého regionu.

Účastníci hackathonu budou mít k dispozici atraktivní datové sety, budou moci konzultovat své myšlenky s experty z celé ČR, představiteli veřejné sféry a odborníky na regionální rozvoj.

„Hodně mladých lidí nepotřebuje nutně dotace, ale spíše příležitost, inovativní prostředí a důvěru pro své kreativní myšlenky a často i netradiční přístup k problému. Hackathon je určen právě pro ně. Chceme vytvořit zcela nový ekosystém lidí, které spojují chytré nápady a řešení a jsou aktivní. Vytvořit jim příležitosti a prostředí, nikoliv byrokratické mechanismy,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Design & Data Hackathon se zaměřuje na dopravu, ekologizaci dopravy a environment. Pro účastníky budou připravena data o osobní i veřejné hromadné dopravě, nehodách a zpožděních, meteorologická data, 3D rastr města a další. Jak s nimi naloží, bude jen na nich. Cíl je jasný – reálné využití chytrých myšlenek v každodenním životě lidí v Moravskoslezském kraji.

Vítězný tým a nejlepší projekt bude oceněn 50 tisíci korunami. Spíše než tato odměna může být motivací pro účastníky samotná výzva daných témat a možnost navrhnout řešení, které se bude realizovat.

„Akce se koná v rámci programu Chytrá myšlenka, který podporuje rozvoj chytrých řešení s velkým potenciálem. A takové mohou vzniknout velmi rychle, třeba jen správným spojením zajímavých lidí. Navazujeme na loňský Hackathon Doprava 4.0, jehož vítězové uspěli s projektem Hyperloop. Za pouhé dva dny vytvořili systém srovnání efektivity několika variant přepravy na dlouhé vzdálenosti,” dodal Pavel Klučka, koordinátor programu Chytrá myšlenka MSK 2019.