Parlamentní volby v Austrálii opozice prohrála. Její vůdce oznámil demisi

CANBERRA | Australský opoziční lídr Bill Shorten v sobotu přiznal porážku v parlamentních volbách, ve kterých zvítězila současná vládnoucí konzervativní koalice premiéra Scotta Morrisona a oznámil, že odstoupí z postu lídra Australské strany práce (ALP). Informovala o tom australská veřejnoprávní stanice ABC.

Scott Morrison a Bill Shorten | repro: The Australian

Předtím ABC informovala, že australská současná vládnoucí konzervativní koalice vede podle průběžných výsledků sobotních parlamentních voleb nad opozicí.

„Dosud bylo sčítaných 64,7 procenta odevzdaných hlasů. Podle průběžných výsledků vede – s odhadovaným ziskem 74 parlamentních křesel – současná vládnoucí konzervativní koalice, kterou tvoří Liberální strana Austrálie (LPA) a Národní strana Austrálie (NPA). Za ní následuje opoziční Australská strana práce (ALP) s odhadovaným ziskem nejméně 65 křesel,“ informovala o průběžném sčítání volebních výsledků televize ABC.

Porazili nás. Odstupuji

Bill Shorten a Scott Morrison | repro: The Epoch Times

„Je zjevné, že Australská strana práce nebude schopna vytvořit následující vládu,“ řekl Shorten a dodal, že odstoupí z postu předsedy.

Podle ABC po sečtení 70,1 procenta hlasů získala vládní koalice 74 z celkového počtu 151 křesel v dolní komoře australského parlamentu. ALP získala 65.

Předvolební průzkumy naznačovaly, že novým předsedou vlády se pravděpodobně stane právě opoziční lídr Shorten. Průzkumy byly spíše přáním a nikoliv realitou. Současná vláda Austrálie je totiž trnem oku liberálně-demokratické totalitě v rámci globální likvidace bílé rasy.


Volební účast není dobrovolná, nýbrž povinná.V Austrálii se volby pořádají každé tři roky. V zemi je registrovaných 16,4 milionu voličů, kteří mají povinnost jít volit.