DJ Trump už je unaven ze snah svého poskoka Boltona zatáhnout jej do války

WASHINGTON | Přílišná militantnost poskoka vůdce Spojených států (SS) Donalda Johna Trumpa – Johna Boltona – vyvolává stále větší podráždění amerického vůdce. O rozkolu mezi pánem a poskokem píše The Times, na které se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dva ve při – DJ Trump a jeho poskok Bolton | repro: The Kansas City Star

Podle novin další snaha Boltona dosáhnout vojenského vpádu Spojených států (SS) do Íránu ho s největší pravděpodobností bude stát funkci. Ovšem co za tím stojí, když ho DJ Trump jmenoval poradcem pro národní bezpečnost, věděl, že John Bolton chce rozbombardovat Írán a KLDR. Nejednou to prohlašoval ve vysílání Fox News, píše The Times. Kde nastal nyní obrat?

Podle novin se DJ Trump díval ostražitě na podobné militantní názory Boltona. Proto předal tuto funkci Michaelu Flynnovi, který ji vykonával pouze 21 dnů, a potom Herbertu McMasterovi. Ovšem agresor se prosadil a místo do blázince přišel poskakovat do Bílého domu a nutit DJ Trumpa do války.

Trumpovi však časem začala vadit umíněnost McMastera, který se snažil zachovat smlouvu s Íránem, a nahradit ho mohl pouze jeden pravděpodobný kandidát – Bolton. „Měsíc po jeho nástupu do funkce SS odstoupily od jaderné dohody a zavedly tvrdé sankce proti Islámské republice,“ připomíná The Times.

„On nás zatáhne do války,“ řekl Donald John Trump o svém poskokovi. „Bolton chce válku s Íránem, a já ne!“ uvedl později.

V americkém tisku se objevily zprávy, že Trump projednával s McMasterem osobnost Boltona krátce před jeho jmenováním. Na závěr telefonického rozhovoru prezident hořce zažertoval: „On nás zatáhne do války“.

Následky toho, že se vláčný štváč a duševně retardovaný jedinec Bolton dostal do nejvyšších vládních kruhů, se projevily tento týden. SS vyslaly do Perského zálivu vojenskou techniku a pohrozily, že tam umístí 120 tisíc vojáků. Ale pak rychle urovnávaly situaci.

To byl poslední příklad rozdílů mezi názory prezidenta a jeho poradce pro národní bezpečnost. Po vytvoření podmínek pro konflikt dal Trump jasně najevo, že ve skutečnosti se nechystá rozpoutat válku s Íránem.

„Tato zpráva odpovídala dávnému přesvědčení prezidenta, že SS už jsou příliš přetíženy drahými konflikty v různých částech světa. Prozradila však také nervozitu uvnitř Bílého domu, že válečné bubny jsou slyšet příliš hlasitě a mohou vyvolat nezvratný řetěz událostí. V centru tohoto velmi hořlavého přístupu k zahraniční politice se ocitly složité vztahy mezi Trumpem a Boltonem,“ píše The Times.

John Bolton – americký imbecil a agresivní hovado | foto: Sputnik (Alexej Vitvitskij)

Podle názoru novin se 70letý poskok Bolton shoduje s DJ Trumpem v myšlence „Amerika především“. A podobně jako jeho vůdce považuje za zbytečné mezinárodní organizace včetně OSN, kde byl stálým zástupcem SS. Ale umíněnost, s jakou Bolton hájí íránskou kampaň z roku 2003, odporuje vztahu Trumpa ke konfliktům.

DJ Trump jej bude muset uzemnit i proto, že výzvy poskoka Botlona k provedení preventivního útoku na KLDR odporují přesvědčení Trumpa o jeho diplomatických schopnostech.

„V minulém roce se Bolton dostal do konfliktu s Trumpem, který navrhoval odsun amerických vojsk ze Sýrie. Poradce trval na tom, že Američané musí zůstat v blízkovýchodní zemi do té doby, dokud ji neopustí proíránské síly. A tato otázka dosud není vyřešena,“ upozorňují noviny.

Poskok vůdce SS Bolton by nejraději vyhlásil válku celému světu. Všem, kteří se nechtějí nechat okupovat silami Spojených států a všem, kteří v jeho chorém mozku jsou považování ze nepřítele.

V tomto roce poskok Bolton rozhořčil DJ Trumpa neúspěšným povstáním ve Venezuele a radami zaujmout tvrdší stanovisko ohledně KLDR, následkem čehož jeho jednání s Kim Čong-unem v Hanoji nepřineslo žádné výsledky.

Právě Bolton stojí za nafukováním íránské hrozby, která dosáhla takových rozměrů, že Trump se zřejmě polekal začátku možné války. U příležitosti 40.výročí islámské revoluce poradce Bílého domu pohrozil ájatolláhovi: „Nemyslím si, že máte před sebou ještě mnoho výročí“. A minulý týden slíbil, že půjde do konfrontace s Teheránem s nelítostnou umíněností.

Názory ministra zahraničí SS Mika Richarda (M.Rd.) Pompea se v mnohém shodují s názory Boltona. Je však podstatně zdrženlivější a řídí se diplomatickými instinkty prezidenta, a to i v případě Íránu, který nenavazuje kontakt.

M.Rd. Pompeo a V. V. Putin | repro: Times Now

M.Rd. Pompeo (56) přemýšlí o budoucí kariéře a možná se dokonce chystá bojovat o oválnou pracovnu. Bolton (70) se zřejmě domnívá, že současná funkce ve vládě je jeho poslední a v podstatě nemá co ztratit, proto se snaží dosáhnout svých cílů – změny moci v Íránu a v KLDR, uvažuje The Times.

Bolton je v okruhu vůdce SS Trumpa omylem. Z neznámého důvodu poskakuje kolem Bílého domu, ač patří do blázince a zakovat do klece, aby už nikdy neutekl.

V rámci komentáře k řečem o konfliktech ve vládě Trump v těchto dnech prohlásil: „John má radikální pohled na věci, ale to je normální. Ve skutečnosti musím brzdit Johna, což je neuvěřitelné, že?“ řekla na adresu svého poskoka Boltona vůdce SS DJ Trump.

Odborníci se domnívají, že Boltonovy nekompromisní názory mohou vést k roztržce v jeho vztahu s prezidentem. Trump nikdy nedůvěřoval Boltonovu názoru na vojenskou invazi. „Jednou z podmínek jeho přijetí do práce bylo to, že se bude ovládat,“ prohlásil analytik Brooking Institution Thomas Wright.

„Trump se nejednou vyjádřil o Boltonovi jako o ‚jestřábovi‘. Přímo řekl jednomu z vůdců Velké sedmičky: ‚Bolton chce válku s Íránem, a já ne’. V přítomnosti prezidenta jiné země se vysmíval snaze Boltona vtrhnout kamkoliv. Nyní situace dosáhla kritického bodu. Válka s Íránem je bohužel možná, ale podle mého názoru Boltonovo odstoupení z funkce je mnohem pravděpodobnější,“ předpokládá Wright.