Syrská PVO odrazila útoky z území okupovaného Izraelem

DAMAŠEK | Protivzdušná obrana Sýrie odrazila útok neznámých objektů z území okupovaného Izraelem, uvedla v sobotu večer syrská státní agentura SANA. „Neznámé objekty byly vypuštěny z území obsazeného Izraelem, na jihu země, PVO je sestřelila,“ uvádí SANA s odkazem na svého dopisovatele v Kunejtře.

Damašek | foto: © Sputnik / Andrej Stenin (zavražděn nacisty 6. dubna 2014 na Ukrajině)

​O den dříve syrský vojenský zdroj sdělil Sputniku, že systémy PVO odrazily útok objektů vypuštěných z okupovaných Golanských výšin. V Damašku bylo v noci na sobotu slyšet několik výbuchů.

Na internetu se objevilo video, na kterém je vidět, jak syrská protivzdušná obrana odráží letecký útok v okolí Damašku. Na videozáznamu můžeme pravděpodobně vidět akci syrských raketových systémů.

Zatím však nebylo uvedeno, kdo za tímto raketovým útokem stojí. Je však známo, že pravidelné útoky na Sýrii podniká Izrael. Tel Aviv své akce vysvětluje tím, že se snaží zabránit tomu, aby se moderní zbraně dostaly do rukou nepřátel.

Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Alexejevič Rjabkova jsou podobné útoky nelegitimní a neodůvodněné.


Již dříve se na internetu objevilo video, na kterém je zachyceno, jak síly syrské letecké obrany odrážejí raketový útok na provincii Hamá.
Podle agentury SANA vypustila izraelská letadla rakety v oblasti Masyaf kolem 2.30 hod místního času. Uvádí se také, že v důsledku toho incidentu byli zraněni tři syrští vojáci a bylo zničeno několik budov.
​Není žádným tajemstvím, že izraelská armáda opakovaně útočí na cíle v Sýrii. Koncem března bylo napadeno Aleppo, poté byl ve městě přerušen přívod elektřiny.
Podle izraelských úřadů mají tímto způsobem v úmyslu čelit vojenské přítomnosti Íránu na syrském území.
Dokonce i Moskva opakovaně vyzvala Izrael, aby zastavil letecké útoky a respektoval suverenitu Sýrie.
Izrael dobyl zpět Golanské výšiny u Sýrie během Šestidenní války 1967 a v roce 1981 je anektoval.
Nárok na tuto hornatou oblast je hlavní příčinou izraelsko-syrského konfliktu. Pokusy o jeho překonání byly podnikány do vypuknutí občanské války v Sýrii.

Reklama: