Venezuelští vojáci do Washingtonu: Čekáme se zbraněmi v rukou!

CARACAS | V pátek navštívil venezuelský prezident Nicolás Maduro Moros stát Aragua, v němž uspořádal společně s tisíci vojáky a důstojníky takzvaný pochod věrnosti. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nicolás Maduro Moros se svými věrnými vojáky | repro: Sputnik (© REUTERS / Miraflores Palace)

Prezident Maduro ušel dva kilometry obklopen davem vojáků podél stojící vojenské techniky. Poté předal některým vojákům vyznamenání a ve svém projevu znovu ostře kritizoval americký imperialismus.

Poté začali vojáci skandovat: „Jenom ten, kdo bojuje, má právo být. Nikdy nevpadnete do mé země. Poslouchejte, malí gringové, jsme připraveni. Čekáme na vás se zbraněmi v rukou.“

Sergej Viktorovič Lavrov a Nicolás Maduro Moros – v pozadí Delcy Eloína Rodríguez Gómez | repro: Еспресо.tv


Dne 30. dubna se venezuelská opozice pokusila o státní převrat. Její lídr Juan Guaidó a jeho stoupenci se sešli v Caracasu před vojenskou základnou Carlota a vyzvali armádu a lid ke svržení zákonného prezidenta Nicolase Madura.
Hlava státu a ministr obrany prohlásili, že ozbrojené síly zůstávají věrné legitimní moci. Pokus o státní převrat byl neúspěšný a okamžitě bylo zahájeno vyšetřování.
V lednu zemi zasáhla vlna protestních akcí proti Madurovi.
Předseda parlamentu Juan Guaidó se tehdy sám prohlásil za prozatímního prezidenta země. Tento krok schválily SS a některé jiné země.
Madura jakožto legitimního a úřadujícího prezidenta Venezuely podpořilo Rusko a řada jiných zemí, jako např. Mexiko, Čína, Turecko a Indonésie. V Moskvě označili „prezidentský status“ Guaidóa za neplatný.