Recep Tayyip Erdoğan informoval o možnosti společné výroby S-500 s Ruskem

ISTANBUL | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan informoval o možnosti společné výroby protivzdušných raketových systémů S-500 s Ruskem, a to po dodávkách ruských systémů S-400 Ankaře. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin přijal v Rusku Recepa Tayyipa Erdoğana | foto: © Sputnik / Sergej Guněev

„Obchod ohledně S-400 již byl uzavřen a dodávky mají být dle smlouvy zahájeny v červenci, možná dokonce dříve. Rusko nám nabídlo velmi dobré podmínky. Následně budeme hovořit také o S-500, včetně jejich společné výroby, stejně jako tomu bylo s S-400,“ prohlásil Recep Tayyip Erdoğan na setkání s mládeží v Istanbulu, které vysílala televize NTV.

Turecký vůdce dále uvedl, že Spojené státy (SS) dodaly Turecku celkem pět stíhaček F-35 a doplnil, že turečtí piloti absolvují příslušný výcvik v USA. Erdoğan dále pronesl, že si je jistý tím, že Spojené státy splní všechny své závazky vůči Turecku v rámci programu F-35.

Již dříve Turecko učinilo prohlášení, že se nevzdá plánů na nákup S-400 a poukázalo na to, že první systémy PVO mají být dodány v červenci.

SS prohlašují, že systémy S-400 nejsou slučitelné s normami Severoatlantické aliance (SS), to však velení aliance popírá. SS hrozí sankcemi za jejich eventuální nákup. Dokonce nejednou oznámily, že mohou zdržet nebo zcela zrušit prodej nových letounů F-35 Turecku. Turecko je jedním z účastníků mezinárodního programu SS pro vývoj F-35. Ankara však opakovaně uvedla, že S-400 neohrožují americké F-35.


Rusko a Turecko podepsaly v roce 2017 smlouvu o dodávkách S-400. Podle prezidenta Erdoğana už Ankara složila zálohu.
Proti této dohodě však vystoupily Spojené státy. Washington opakovaně vyhrožoval Turecku sankcemi. Nákup ruských komplexů S-400 se navíc stal i jakousi překážkou v dodávkách amerických stíhaček F-35 turecké straně. Pentagon tvrdí, že S-400 je neslučitelný se standardy SA. Aliance to však popírá.
Turecko ale již několikrát uvedlo, že nákup systému byl dokončen. Erdoğan navíc připustil, že by strany mohly podepsat novou smlouvu, a to na dodávky systémů Prometheus S-500, které jsou v Rusku vyvíjeny.

Reklama: