Rodičák bude! Vše bude! Kolotoč bude! Cirkus bude! A kde je hudba? No, hudba a kde je „mlíkař“?

Mám tu teď velmi důležitou věc, na kterou čekají všechny mámy a tátové dětí do čtyř let. RODIČÁK! Bude! Nebyla to sranda. Za posledních 14 dní jsme o rozpočtu jednali každý den. Tvrdě jsme dřeli, v pátek jsme zase seděli do pozdních večerních hodin už poněkolikáté s ministryní financí Alena Schillerová nad přípravou státního rozpočtu na rok 2020 a máme to! Rozpočet 2020 je připravený, chybí jen dohodnout mzdy.

Andy Babiš | repro: facebook (@AndrejBabis)

Ale rodičák tam samozřejmě je!

Chtělo to celé propočítat, protože logicky nemůžeme schvalovat jednotlivé části rozpočtu nesmyslnou salámovou metodou, musíme vždycky JAKO CELEK. Ale to už víte. Ví to každý, kdo někdy dělal nějaký rozpočet, třeba na dovolenou nebo jakoukoliv rekonstrukci. Potřebujete znát celkové číslo, a ne chaoticky vstupovat s jednotlivými požadavky.

TAKŽE: tento týden došlo mezi ministryněmi Alenou Schillerovou a Janou Maláčovou k dohodě, že zvýšíme rodičovský příspěvek od roku 2020 na 300 tisíc korun!

Tedy ve větším rozsahu, než jsme se zavázali v Programovém prohlášení vlády. A chceme ho nejenom pro rodiče nově narozených dětí, ale i pro ty, kteří k 1. lednu 2020 mají děti do 4 let a rodičovský příspěvek aktivně pobírají.

Náš rozpočet to bude stát 8,6 miliardy.

Zákon, kterým se příspěvek bude takto zvyšovat, bude přijat do konce tohoto roku, aby už od 1. ledna 2020 bylo možné zvýšený příspěvek pobírat. Je to vlastně původní návrh ministryně Aleny Schillerové, než 18. 3. 2019 na Koaliční radě ČSSD úplně změnila názor a chtěla příspěvek jen pro rodiče nově narozených dětí. Vyvolalo to bouři, protože to bylo něco úplně jiného, než ČSSD původně slibovala. Reakce maminek byla logicky bouřlivá, protože ten návrh byl v rozporu s tím, co ministryně Maláčová slibovala. Je to už třetí návrh ČSSD, který je pro zajímavost totožný s úplně původním návrhem naší ministryně Schillerové z konce října roku 2018.

Řekli jsme však opakovaně, že se musíme dohodnout na rozpočtu na rok 2020 JAKO CELKU, a tak to chvíli trvalo. Měsíce hledalo ministerstvo financí zdroje, aby rozpočet maximálně vyhověl potřebám. Kolik práce to stálo, to si neumíte představit. Chci bych moc poděkovat kolegům z ministerstva financí.

Výsledek? Držíme deficit na 40 miliardách. Dluh klesne k 31.12.2020 na 29 procent HDP. V roce 2020 meziročně stoupnou příjmy cca o 100 miliard. Zvyšujeme investice na rekordních 135 miliard, což je meziročně nárůst o téměř 13 miliard. Z toho z národních zdrojů 85 miliard.

Museli jsme potřebné peníze aktivně obstarat, a to buď zastavením plýtvání, úsporou na provozu, kdy ministryně Alena Schillerová přichází s úsporami na provozních nákladech resortů, ale i snižování počtu úředníků. Není přece možné čerpat prostředky na „mrtvé duše“ nebo mít jednoho vedoucího na 5 zaměstnanců nebo v době rozmachu digitalizace agend dělat všechno pořád po staru.

Alena Schillerová nezahálí a připravila i řadu opatření na příjmové straně. Třeba návrh na zavedení digitální daně, které přinese do státní kasy cca 5 miliard, nastavení pravidel pro tvorbu rezerv pojišťoven, které přinese veřejným rozpočtům skoro 4 miliardy, prosazováním další fáze EET, které už přineslo přes 20 miliard nebo zvyšování daně z hazardu. Pravdou ale je, že bez skutečného manažerského řízení výdajů je hledání dalších zdrojů jen lepením dalších a dalších děr. Třeba náš systém sociálních dávek, kterým protékají desítky miliard, z nichž nemalá část vůbec nekončí u těch, kteří je opravdu potřebují, ale u těch, kteří na systému pouze parazitují.

Ke komplexní revizi systému sociálních dávek jsme vyzvali paní ministryni Janu Maláčovou a já věřím, že i ona přijde s návrhem řešení, aby náš sociální systém sloužil skutečně potřebným. A ne těm, kteří žijí na dávkách, a přitom by mohli pracovat, ale nechtějí.

Tím se získají i zdroje pro ty, kterým se v současném systému nedostává tolik, kolik bychom si všichni přáli.

Tenhle zákon bude určitě schválen do konce roku 2019, protože ho navrhneme v takzvané devadesátce, což je zkrácený způsob projednávání. Podle vyjádření všech stran ve sněmovně to vnímám tak, že jej podpoří a zákon projde co nejdříve.

Všichni, kdo nedočerpali rodičovský příspěvek k 1.1.2020 a mají dítě do čtyř let, budou mít nově nárok až do výše 300 000 Kč, samozřejmě při splnění všech zákonných podmínek.