Tak nám zastřelili Stracheho, paní Müllerová

Pozdní sobotní večer 18. května… Vyhladovělý z terénu jsem se stavil v jihomoravském zájezdním hostinci, nechal se obsloužit na zahrádce a poslouchal společnost u vedlejšího stolu. Témata byla: „Mrdat děvky“, „Hokej“, „Wehrmacht málem vyhrál“, „Jak natáhnout Pražáky (na stáčeném víně)“ a „Marihuany není nikdy dost“. Byla to společnost různorodá – muži i ženy tak 20-60 – krapet již obluzená a vysmátá.

Martin Konvička | foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička

Kdyby ty řeči v tu chvíli zaslechl a vzal vážně někdo z protagonistů pražské kavárny, asi by začal před zdivočelými venkovany opevňovat hradby hlavního města.

Současně se z webu dozvídám, že šéf rakouských Svobodných a vicekancléř Rakouské II. republiky nedalekého Rakouska Heinz-Christian Strache, odstoupil a zemi čekají předčasné volby. Strašný prý skandál – chlastal v jakémsi hotelu „s Rusákama“ a povídali si o miliardových kšeftech, ovlivňování veřejného mínění, prodeji mediálních domů. Konečně vypátrám kompromitující video, vlastně jen sestřih z něj. Se svou bídnou němčinou a přes „Děvky“ a „Wehrmacht“ od vedlejšího stolu mu moc nerozumím, ale jedno je jisté – jak Strache, tak jeho ruští komplicové, jsou v tom videu na káry. Asi jako můj vedlejší stůl.

Pro toho, koho to uráží, dodám, že rakouský politik v tu dobu ještě zdaleka nebyl vicekancléřem a vše se stalo na Ibize, tedy v dovolenkové destinaci.

Během svých dobrodružství z let 2015-16 jsem potkal spoustu politiků. „Na káry“ jsem neviděl, myslím, žádného, ale ve stavu malinko uvolněném – tucty. Témata „kšefty“, „média“, „noviny si koupíme“ a „za službu protislužba“ byly naprosto standardním tématem hovorů – tak po 3. sklence. Podotýkám, že nikdo z účastníků neměl reálnou moc (člen vlády atd.). Kdyby měl, bylo by to, myslím, tématem po 1. sklence, ne-li před ní.

Snad nejběžnějším tématem hovorů byly ruské peníze. Nikdo samozřejmě nikdy žádné neviděl, ale buď znali někoho, kdo je má, nebo slyšeli o někom, kdo by je mohl mít, kdyby. Velmi častou postavou těch historek byl „Rusák, se kterým se ten-a-ten ožral tam-a-tam“. Čím více dotyční o „ruských penězích“ mluvili, tím byli nadšenější, když jsem já, pouhý aktivista, následně zatáhl útratu.

Párkrát, v úplně jiných obdobích života (když se to ještě smělo – tedy řekněme v „havlistických“ 90. letech), jsem též poseděl s „ožralým Rusem“ – širokou slovanskou duší. Když si vzpomenu na ty sliby věčného přátelství, fantastických kšeftů, rafinovaných intrik a zaručených plánů … Kdo tohle nezná, nikdy s žádným Rusem, širokou slovanskou duší, nepil. Dobře asi učinil – pít s Rusem se totiž v době liberálně-demokratické nesmí.

Nemusím asi poznamenávat, že všechny ty fantaskní plány vždy odvanuly s ranní kocovinou. Ty Stracheho z Ibizy samozřejmě taky – nic z těch hrůz, o nichž prý mluví na tom snad 2-3 roky starém videu, se neuskutečnilo.

Heinz-Christian Strache prostě odstupovat neměl. Jednak proto, že politici všelijaké fantasmagorie a dělení kšeftů vymýšlejí neustále (a to i mainstreamoví politici – ti to navíc občas i uskutečňují, je to nakonec jejich práce) a jednak proto, že každý má právo se scházet, s kým chce, být na fotce či videu, s kým chce, a v podroušení blábolit, co chce. Průšvih by nastal, až by se plány začaly uskutečňovat – a to se nestalo.

(Do kategorie „každý“ řadím i takového ministra Hamáčka a jeho fotky před mešitou. Ty fotky nevadí. Co vadí, je, že jde místní islámské ummě na ruku, což se ukázalo opakovaně. Naposled když otevřeně vyhrožoval lidem z komentáře k novozélandskému incidentu).

Strache odstupoval neměl, protože jeho rakouská vládní krize může ohrozit vše, co vládní tandem Lidovců & Svobodných tak nadějně započal – od úzké spolupráce se zeměmi V4 a ochrany hranic, přes zákazy hidžábu a zákazy nočního vycházení rizikovým skupinám migrantů. Celá ta provokace s několik let starým videem, které se „najednou objevilo“, má rukopis práce tajných služeb – v tomto případě německých. Snad si je toho kancléř Kurz, šéf Lidovců, vědom. Snad si uvědomuje, že jako „proněmecký“ kancléř bude jen místodržícím nezajímavé provincie, zatímco dosud byl a je významným středoevropským politikem.