Ukrajina obnovila tranzit ruské ropy ropovodem Družba

KYJEV | UkrTransNafta obnovila tranzit ruské ropy ropovodem Družba do zemí Evropské unie, informovala o tom tisková služba ukrajinské společnosti. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ropovod Družba | repro: Sputnik (© AP Photo / Petar Petrov)

Dříve UkrTransNafta pozastavila tranzit ropy ropovodem Družba po zprávách maďarské MOL o technických problémech z jejich strany. Včera maďarská strana uvedla, že je připravena přijímat ropu.

„Dne 21. května v 10:46 společnost UkrTransNafta obnovila příjem ropy přes ropnou rafinerii v Mazyru (Běloruská republika) pro další dopravu evropským spotřebitelům,“ uvádí se ve zprávě zveřejněné na Facebooku.


V dubnu řada zemí, včetně Česka a Slovenska, pozastavila tranzit ruské ropy Družbou a sáhla po svých hmotných rezervách kvůli problémům s kvalitou produkce. V ruské Transněfti zjistili, že surovina byla znečištěna úmyslně, bylo zahájeno trestní stíhání a několik osob bylo zadrženo.
Vyšetřováním bylo zjištěno, že nekvalitní ropa se dostala do Družby ze soukromého podniku v regionu Samary.
Podle vyšetřovatelů od srpna 2018 šest podezřelých kradlo surovinu v hodnotě nejméně jednoho milionu rublů.
Od března do dubna 2019, aby pachatelé skryli krádež, pustili do ropy uzlem na vypouštění v blízkosti obce Nikolajevka ve Volžském okrese Samarské oblasti sloučeniny obsahující chlor.
Poté se kontaminovaná surovina dostala do skladu ropy v obci Lopatino ve stejném regionu, následně byla čerpána do hlavního potrubního systému. Výsledkem bylo, že osm rezervoárů parku Lopatino byly označeny za nevhodné pro použití, vysvětlila Vyšetřovací komise.
Ruský prezident Vladimir Putin označil škody způsobené incidentem na ropovodu Družba za velmi závažné z hlediska reputace, ekonomiky a surovin.
V květnu byl tranzit postupně znovu obnovován.

Reklama: