Dilma Rousseff se stala staronovou prezidentkou Brazílie

BRASÍLIA | Brazilská prezidentka Dilma Rousseff těsně zvítězila ve včerejším druhém kole prezidentských voleb, ve kterém porazila opozičního kandidáta Aécia Nevése. Vyplývá to z téměř úplných výsledků sčítání hlasů. Volební komise po sečtení 98,13 procenta hlasů oznámila, že Rousseff získala 51,45 procenta a Neves 48,55 procenta platných hlasů. Vyzyvatel úřadující prezidentky tak už její náskok nemůže dohnat, informovaly agentury Reuters a DPA.

Dilma Rousseff

Dilma Rousseff

Voliči v největší zemi Jižní Ameriky potvrdili Dilmu Rousseff ve funkci na další čtyři roky. Její druhý mandát začne 1. ledna 2015 a potrvá do konce roku 2018. Informuje Tisková agentura Slovenské republiky na svém zpravodajském serveru Teraz.sk. Její levicová Strana pracujících (PT) je u moci už téměř 12 let. Proto je jisté protiamerické směřování země.

Nevés, který prosazoval liberální ekonomický model pro sedmou největší ekonomiku světa a tedy i proamerický kurz, je naopak již čtvrtým kandidátem Brazilské sociálnědemokratické strany (PSDB) v pořadí, který ve volbách hlavy státu neuspěl. Brazílie je prezidentskou republikou – prezident je současně předsedou vlády.

Reklama: