Rusko prudce zvýšilo export ropy do Spojených států

WASHINGTON | V první polovině května Rusko dodalo Spojeným státům (SS) pět milionů barelů ropy. Jde o ropu Urals, která je dodávaná přes terminály PADD 3 a PADD1. Například v roce 2018 se objem dodávek rovnal 7,52 milionům barelů, v roce 2017 – 1,58 milionům barelů. Píše o tom Bloomberg.

Kolona tankerů | foto: pxhere.com

Russ Dullen, vedoucí partner investiční banky Caracas Capital Market, potvrdil, že dodávky ropy z Ruska do SS prudce vzrostly. Podle něj americké závody na zpracovávání ropy mají trojnásobně zvýšit příjem ropy z Ruska.

Bloomberg uvádí, že objem dodávek z Ruska do Spojených států roste na pozadí klesajícího vývozu z ostatních regionů produkujících ropu. Dodavatelé ropných produktů z Venezuely jsou pod sankcemi a členské země OPEC snížily produkci ropy, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.


Ministerstvo financí SS na začátku roku uvalilo plné embargo na dovoz ropy z Venezuely, který zajišťoval Caracasu až 80 % finančních příjmů.
Washington také začal tlačit na své mezinárodní partnery, aby nekupovali venezuelskou ropu.
SS zablokovaly aktivy a zájmy venezuelské národní ropné a plynárenské společnosti PDVSA ve své jurisdikci za sedm miliard dolarů a také zakázaly transakce s nimi. Podle předpovědi Bílého domu společnost může ztratit dalších 11 miliard dolarů na dodávkách ropy.
Spojené státy také uvalily sankce vůči Íránu, když v loňském květnu vystoupily z jaderné dohody se zemí. Cílem amerických sankcí je zcela zabránit íránskému ropnému exportu. V květnu Washington zavedl sankce i na vývoz íránských průmyslových kovů (železa, oceli, hliníku a mědi), dodávky produkce a vybavení na jejich těžbu a výrobu.
Obchodní omezující opatření Washington doprovází zvyšováním své vojenské přítomnosti v regionu. Do Perského zálivu byla vyslána letadlová loď Abraham Lincoln a do Kataru dorazily americké bombardéry B-52. V regionu bude rovněž posílena protiraketová obrana rozmístěním nových systémů Patriot.