Jak moc brutálně se pomstí Čína Spojeným státům za Huawei?

PEKING | Čína má v plánu reagovat na zákaz USA týkající se spolupráce amerických společností s Huawei. Uvádí to noviny Bloomberg.I nformuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační foto: Huawei

„Toto není správné chování, a proto bude následovat nezbytná reakce. Zákonná práva a zájmy čínských společností jsou omezována, proto čínská vláda nebude sedět se založenýma rukama,“ citují noviny čínského velvyslance v Evropské unii, Zhanga Minga.

Nazval navíc rozhodnutí Bílého domu ohledně Huawei za politicky motivované a uvedl, že vláda SS se pokouší narušit chod společnosti prostřednictvím administrativních opatření. Čínský diplomat nespecifikoval, jak přesně v Pekingu hodlají reagovat na akce Washingtonu.

Zakladatel čínského telekomunikačního giganta Huawei Žen Čeng-fej oznámil, že Spojené státy americké svými činy podceňují sílu společnosti. Oznámil to v úterním rozhovoru čínským médiím.

„Už před rokem jsme pocítili skutečnou kontrolu ze strany Spojených států amerických. Američtí politici svými dnešními akcemi podcenili sílu společnosti Huawei,“ oznámil v úterý Žen Čeng-fej v rozhovoru pro čínská média.

Jak moc brutálně se pomstí Čína Spojeným státům za Huawei?

Agentura Reuters dříve informovala, že Google ruší obchodní spolupráci s Huawei, poněvadž se dostala na černý seznam americké vlády.

Pro Huawei bude například omezen přístup k technologiím a software americké korporace. Majitelé chytrých telefonů čínské společnosti nebudou získávat aktualizace operačního systému Android a nebudou moci používat aplikace jako Google Play a Gmail.

Zástupci čínské společnosti Huawei už okomentovali rozhodnutí americké korporace Google o pozastavení spolupráce. Text prohlášení v pondělí zveřejnil portál The Verge.

Praví se v něm, že majitelé chytrých telefonů a tabletů Huawei a Honor budou i nadále dostávat bezpečnostní obnovení a servisní obsluhu. Týká se to také zařízení, jež se dají koupit dnes.

„Společnost Huawei přispěla podstatným přínosem k rozvoji a růstu Androidů ve světě. Jako jeden z globálních partnerů Androidu jsme těsně spolupracovali s jejich platformou s otevřeným zdrojem, abychom vytvořili ekosystém v zájmu uživatelů a odvětví,“ praví se v prohlášení.


Minulý týden bylo oznámeno, že se Spojené státy rozhodly zapsat Huawei na černou listinu spolu se 70 odděleními korporace. V prohlášení ministerstva obchodu je také uvedeno, že důvodem sankcí proti Huawei byly „aktivity v rozporu s národní bezpečností USA“.
Včera večer Google oznámil pozastavení spolupráce s čínským telekomunikačním gigantem kvůli rozhodnutí americké vlády. Nyní na zařízeních čínské společnosti nebude Android již aktualizován a další generace chytrých telefonů Huawei nebude mít přístup ke službám Google.
Agentura Reuters dříve informovala, že Google ruší obchodní spolupráci s Huawei, protože se dostala na černou listinu americké vlády.
Pro Huawei bude například omezen přístup k technologiím a softwarům americké korporace. Majitelé chytrých telefonů čínské společnosti nebudou získávat aktualizace operačního systému Android a nebudou moci používat aplikace jako Google Play a Gmail.
Představitelé Google později prohlásili, že Google Play Protect bude nadále fungovat u těch, kteří si již koupili produkty Huawei.

Telefony Huawei

Ministerstvo obchodu SS v pondělí oznámilo, že Huawei byla poskytnuta dočasná povolení, díky kterým společnost může udržovat současné komunikační sítě a poskytovat programové aktualizace stávajícím klientům. Dočasná povolení platí do 19. srpna.
Na druhé straně na konci dubna Národní bezpečnostní rada Velké Británie údajně umožnila čínské společnosti Huawei se částečné zúčastnit vytvoření sítě 5G v zemi.
Huawei, největší světový dodavatel telekomunikačních zařízení, čelí obvinění ze špionáže a krádeže komerčních informací na příkaz čínské vlády. Sama tyto informace jednoznačně popírá. Úředníci americké rozvědky se také domnívají, že společnost dostává finanční prostředky od čínských vojenských a zpravodajských agentur.
Spojené státy, Nový Zéland, Japonsko a Austrálie zakázaly Huawei účastnit se veřejných zakázek, přičemž Washington také prosazoval, aby ho následovali evropští spojenci a zavedli podobná omezení.

Reklama: