Václav Klaus u Nigela Farage: Po referendu o Brexitu hodně Čechů otevíralo šampaňské

LONDÝN | Nigel Farage, lídr britské strany Brexit Party, si na úterní předvolební mítink v londýnském centru Olympia připravil překvapení: nečekaně na něm vystoupil druhý český prezident Václav Klaus, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

„Možná o tom nevíte, ale v České republice má Británie mnoho přátel, a mnohé i díky Brexitu, a to je velmi důležité. Musím vám říct, že když jsme slyšeli výsledky referenda o Brexitu, mnoho Čechů otevíralo šampaňské. Byl to velký večer i pro nás. Vnímali jsme to ne pouze jako vaše vítězství, ale jako vítězství všech evropských demokratů. Bylo to důležité poselství a velký dík vám za to!“ řekl za nadšeného potlesku shromáždění Václav Klaus, který přiznal, že navzdory jeho bohatým zkušenostem s vystupováním na různých akcích, na takovou bouřlivou a nadšenou atmosféru, jakou zažil tentokrát, není zvyklý.

„My Češi jsme v mnoha ohledech stejně kritičtí jako vy ke krokům EU, k jejímu nedemokratičkosti, necitlivosti a aroganci, k její samotné nedemokratické podstatě. Podobně jako vy tady v Londýně, i my chceme sami rozhodovat o sobě, o naší zemi v Praze a ne v Bruselu. Takové jednoduché to je a všechny jiné interpretace jsou záměrně zavádějící,“ dodal.

A také uvedl: „Vaše rozhodnutí o Brexitu bylo historickou událostí. Změnilo to Evropu, byla to tvrdá rána pýše, evropských mandarínů, pýše celé eurounijní nomenklatury. Avšak mnozí lidé nesprávně předpokládali, že referendem byl již Brexit dosaženo, a v tom se mýlili. Politické elity EU nechtěly akceptovat rozhodnutí o Brexit a nechtěly hledat pozitivní cestu jak to zrealizovat. Chtěli potrestat, očernit, ponížit Velkou Británii tak velmi, jak to jen nejvíce bude možné. Chtěli také demonstrovat nám všem ve zbytku Evropy, ve všech členských státech, že neexistuje možnost přátelského odchodu z EU, a že zvláště malé země nemají šanci opustit EU – toto nám chtěli zdůraznit především.“

Václav Klaus v Londýně na shromáždění Brexit party

Takové chování EU si žádá rázný, jasný a rozhodný britský postoj, který však, k naši velké lítosti, a myslím že i vaši velké lítosti, nepřišel: vaše země byla a zůstává rozdělena a nerozhodná, vaši politici nebyli schopni reagovat – zřejmě neočekávali takovou nemilosrdné a bezohledné jednání ze strany EU.

Neočekávat to byla však velká chyba. Jak to vidíme z odstupu z Prahy, hlavní britské politické strany totálně selhaly, zradily a opustily britské občany, své voliče. Avšak mělo to i jeden pozitivní vedlejší efekt: tím, že se tak zachovaly, zřejmě neúmyslně vytvořily stranu Brexit Party. V tomto smyslu vám velmi pomohli.

Vím, že jste neplánovali se zúčastnit těchto eurovoleb, ale bohužel, že to musím tak říci, musíte se jich zúčastnit. Bez vás, bez mého dobrého přítele Nigela Faragea, bez celé Brexit Party by britská nerozhodnost mohla pokračovat. Vy musíte vyhrát tyto volby a získat silný mandát, abyste mohli ovlivnit politický postoj vaší země.

„Poslední poznámka: relativně nedávno, před 27 lety jsem zažil jeden speciální „exit“. Možná si někteří vzpomínáte, před 27 lety se Československo rozdělilo na dvě části, dnešní Českou republiku a Slovenskou republiku – byl to slovenský exit z Československé federace. Já jsem byl hlavní organizátor tohoto rozchodu a vždy jsem navrhoval, že mohu přijít do Londýna a pomoci vám s Brexitem, ale nepožádali jste mě,“ řekl Klaus s úsměvem.

Pokračoval však vážně: „Pochopili jsme jednu důležitou věc. Obě strany, Češi i Slováci, jsme tehdy chtěli najít řešení. A to znamená, že to byla úplně jiná situace, než je ta, ve které jste vy dnes, protože nyní je to pouze Velká Británie, která chce hledat řešení, zatímco nomenklatura v EU nechce. Toto je podstatný rozdíl.“

„Drazí brexitoví přátelé, v nadcházejících volbách můžete dát celému zbytku Evropy dobrý příklad. Mnozí Evropané to potřebují a mnozí na to čekají: Nezklamte je!“ ukončil Václav Klaus své vystoupení za bouřlivého potlesku přítomných.