Čínské firmy zakázaly zaměstnancům nakupovat americké zboží

PEKING | S tím, jak americko-čínská obchodní válka nabírá každý den obrátky, se některé čínské korporace chystají odpovědět Washingtonu neočekávaným způsobem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Společnost Jinggang Motor Vehicle Inspection Station nacházející se v provincii Ťiang-su zveřejnila přísné varování pro své zaměstnance, informovaly The Epoch Times.

Tyto noviny informují, že instrukce, které byly poslány zaměstnancům po mailu, od nich vyžadují, aby bojkotovali americké zboží a přestali cestovat do Spojených států. Pokud se zaměstnanci těmto požadavkům nepodřídí, mohou být propuštěni.

Nezvyklá instrukce přišla uprostřed celonárodní iniciativy, která vyzývá k ignorování amerického zboží. Kampaň je aktivně podporována místními médii. Nicméně neschopnost obou stran dojít k řešení otázek obchodu vedla k silné kritice.

Jako výsledek Bílý dům zvedl cla na zboží o hodnotě 200 miliard dolarů z 10 na 25 % a vyhrožuje, že uvalí další cla na zboží o hodnotě 300 miliard dolarů, které je importováno z Číny. Peking odpověděl tím, že zvedl cla na zboží o hodnotě 60 miliard dolarů americké produkce, začátek platnosti byl stanoven na 1. června.

Americká administrativa dále přidala společnost Huawei a 70 přidružených společností na obchodní černou listinu. Američané hovořili o blíže nespecifikovaných „hrozbách pro národní bezpečnost“. Krátce poté společnost Google prohlásila, že zlikviduje vztahy se společností Huawei, aby vyhověla americkým požadavkům.

„Abychom pomohli naší zemi tuhle válku vyhrát, klíčové osoby společnosti se rozhodly, že všichni zaměstnanci musejí okamžitě přestat nakupovat a používat americké zboží,“ citují média slova čínské společnosti.

Zákaz směřuje na populární iPhony, používání amerických motorových vozidel, konzumaci potravin v amerických řetězcích a nakupování americké kosmetiky.

Během tohoto týdne také zazněly výzvy k tomu, aby lidé místo výrobků společnosti Apple nakupovali domácí výrobky společnosti Huawei. Očekává se, že v krátkodobé perspektivě tento krok poškodí společnost Apple na čínském trhu.