KLDR obvinila Spojené státy z neúspěšných jednání a ukázala na příčiny fiaska

PCHJONGJANG | Na konci února ve vietnamské metropoli Hanoj proběhl summit Spojených států (SS) a Korejské lidově demokratické republiky (KLDR), který byl věnován denuklearizaci Korejského poloostrova a normalizaci vztahů SS a KLDR. Tehdy se zemím nepodařilo vůbec nic domluvit.

Tak pojď americký blbečku – Čong-un a Donald John

Nyní severokorejské ministerstvo zahraničí odhalilo důvody diplomatického neúspěchu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Korejská centrální zpravodajská agentura zveřejnila zprávu představitele Ministerstva zahraničních věcí KLDR, která se týká důsledků summitu amerického vůdce Donalda Johna Trumpa a předsedy KLDR Kim Čong-una, který se konal 27. – 28. února.

Podle Pchjongjangu se svévolná a nepoctivá pozice Spojených států stala základním důvodem, proč se lídři SS a KLDR nedomluvili v průběhu už druhého summitu. Ministerstvo zahraničí KLDR také varuje, že problém denuklearizace poloostrova nikdy nebude vyřešen bez změny a nového přístupu americké strany.

„Pozastavili jsme jaderné zkoušky a starty balistických raket, přijali jsme všechna opatření pro budování důvěryhodných vztahů se Spojenými státy. Kromě toho americké straně byly předány ostatky padlých vojáků (během Korejské války 1950-1953, pozn. ed.). Neznamenali jsme však odvetné kroky Washingtonu. Spojené státy nadále trvají na pro nás nesplnitelných podmínkách a tlačí tím jednací proces k záhubě,“ stojí v prohlášení zahraničněpolitického úřadu KLDR.

V Hanoji vůdce Trump a předseda Kim absolvovali několik schůzek, včetně setkání mezi čtyřmi očima, ale nepodepsali žádný společný dokument, jenom informovali o připravenosti pokračovat v jednacím procesu.

V Pchjongjangu zdůraznili, že perspektiva obnovení jednání KLDR a SS a také řešení problému jaderných zbraní dnes zůstává nejasnou. Podle severokorejského ministerstva zahraničí se Spojené státy musí zřeknout dřívějšího politického postoje a podniknout nová opatření.

„Nedůvěra americké strany a jejich otevřeně nepřátelské chování vyvolávají rozčílení, KLDR bude přinucena zaujmout stejné stanovisko. Tímto způsobem Spojené státy předvádí svou svévolnou a nepoctivou pozici,“ zdůraznil představitel severokorejského ministerstva zahraničí.

Během května napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a KLDR značně vzrostlo. KLDR vypustila neidentifikované rakety směrem na východ a SS zadržely severokorejskou loď Wise Honest kvůli údajným podezřením z porušení sankčního režimu. Americké ministerstvo spravedlnosti informovalo, že loď byla použita k přepravě uhlí z KLDR, právě tyto dodávky podléhají sankcím.