Vyvražděno 1,3 milionů! Invaze Spojených států do Iráku, nepřinesla demokracii, ale genocidu křesťanů. V Sýrii pod dohledem SS vyvraždil IS stejný počet lidí

WASHINGTON | Americký televizní kanál se věnuje následkům americko-iráckému konfliktu a v této souvislosti udělal rozhovor s předsedkyní Rady pomoci iráckým křesťanům Julianou Teimurazi, která připomněla, že v době invaze Spojených států (SS) do blízkovýchodního státu tam pobývalo 1,5 milionu křesťanů, o 16 let později jich zbylo pouze 200 tisíc.

Ilustrační snímek (Ukřižování Ježíše Krista)

Na úvod rozhovoru poznamenává se, že miliony křesťanů po celém světě žijí ve strachu z genocidy. Mnoho z nich bylo zabito vládami, které mají spojenecké vztahy se Spojenými státy, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Uvádí se, že vláda SS podávala Američanům invazi do Iráku jako šanci přinést na Blízký východ demokracii, svobodu a pluralitu. Ale starověké komunitě iráckých křesťanů, v té chvíli velké a prosperující, to přineslo smrt a pronásledování. Dnes z irácké křesťanské komunity zůstala jen malá část toho, čím byla v roce 2003.

Juliana Teimurazi potvrdila, že dnes v Iráku žije pouze 200 tisíc křesťanů z asyrské, chaldejské a syrské církve místo původního milionu a půl v roce 2003.

„Mnozí z nich jsou traumatizováni tím, co prožili, mnozí ztratili všechno – myslím příjmy, domy… Jejich kostely jsou zničeny. A mnozí z nich ztrácejí naději, protože jejich komunity se nedokáží chránit. Jsou zcela závislí na vůli regionální vlády Kurdistánu nebo irácké vlády. A my víme, že teď vliv Íránu rychle roste po celé Ninevské pláni,“ okomentovala situaci aktivistka.

Když v rozhovoru mluvili o problému zamlčení vymírání křesťanského společenství v Iráku, tak Teimurazi uznala, že je to díky politické korektnosti, kdy tak odpovědní neprojevují odvahu postavit se tváří v tvář tomuto problému.

Dále podotkla, že to, co se od roku 2003 a 2004 děje není samo o sobě nové a že křesťanská komunita na Blízkém východě to zažívá už 14 nebo 15 století. A teď to zašlo ještě dále kvůli tomu, že krutosti Islámského státu jsou viditelné pro všechny na sociálních sítích. Dodala, že sociální sítě se tak staly skutečně nebezpečným nástrojem pro radikály, kteří je chtějí používat.

Aktivistka také poznamenala, že ve skutečnosti genocida není jen prolití krve, ale je to zničení irácké komunity a historie, která začala dokonce tisíce let před křesťanstvím. Uvedla, že dnes se můžou spoléhat jen na sebe a velmi malá pomoc pochází ze Spojených stát-. Navíc svět zavře oči před tím, co se děje, stejně jako církev a další vlády.

V Sýrii bylo povražděno 1,25 milionů křesťanů

Pak přišla řada na projednání situace v Sýrii, kde Teimuraziová upozornila, že během pouhých několika let zbývá jen 450 tisíc ze 1,7 milionu syrských křesťanů. Syrská komunita je rozdělena. Někteří jsou pro Asada, někteří jsou proti.

Podle paní Teimurazi ve skutečnosti křesťané na Blízkém východě hledají způsob, jak obnovit svůj život a žít v míru, protože v různých částech světa pronásledování vypadá různě. Někde s pomocí sociálních sítí provokují radikální islamisty, někde země exportuje terorismus.

Na závěr aktivistka uvedla, že Spojené státy americké by měly myslet na osud blízkovýchodních křesťanů a starat se o ně, poněvadž jsou to jejich spojenci.


Spojené státy a jejich spojenci podnikli invazi do Iráku v roce 2003, aby svrhly diktaturu Saddáma Husajna. Vojenské operace proti irácké armádě začaly 20. března a skončily 9. dubna, kdy americká vojska obsadila hlavní město Iráku, Bagdád.
Dne 1. května americký prezident George W. Bush oznámil konec aktivních nepřátelských akcí.
Operace proběhla na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 687 a č. 1441 [11] bez dodatečného povolení OSN.

Reklama: