Hasan Rúhání: Zoufalství a beznaděj nemají v našich srdcích místo

TEHERÁN | Protivníci Íránu budu litovat, že proti němu vedou ekonomickou válku, země se také nevzdá, jestli dojde k ozbrojenému konfliktu. Prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání během slavnostního ceremoniálu připomínajícího íránsko-iráckou válku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

„Dnes potřebujeme trpělivost, nepřátelé si musí uvědomit, že zoufalství a beznaděj nemají v našich srdcích místo,“ řekl Rúhání.

Prezident dodal, že i když bude Írán čelit bombardování, Íránci se nevzdají své nezávislosti a hrdosti. Připomněl také obsazení pohraničního města Chorramšahr během války s Irákem a den, kdy bylo město osvobozeno s přibližně 19 000 iráckých vojáků, kteří byli ve městě obklíčeni. Rúhání dodal, že dnešní íránská mládež je připravena na nové bitvy, jakou byla ta v Chorramšahre.

Dříve ministr zahraničí země Mohammad Džavád Zaríf vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo proti americkým sankcím, které podle něj nejsou jenom nástrojem tlaku na Írán, ale i změnou existujícího mezinárodního pořádku.

„Jestli světové společenství dovolí, aby to pokračovalo, pořádek mezinárodních vztahů bude v moci těch, pro které zákony neplatí,“ řekl Zaríf na adresu zločineckých sankcí Spojených států.


Americká agrese v Perském zálivu
Nová vlna napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Teheránem vznikla v minulém roce, když Spojené státy jednostranně vystoupily z mezinárodní jaderné dohody a znovu uvalily sankce na Írán. Následně v Teheránu vyhlásili rozhodnutí částečně zastavit plnění některých závazků jaderné dohody.
V poslední době dochází k posílení napětí vztahu mezi Íránem a Spojnými státy (SS), což ovlivňuje nejenom regionální bezpečnostní situaci na Blízkém východě.
SS zvýšily počet svých vojáků v regionu. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton označil tato opatření za jasný signál Íránu.
SS odeslaly do Perského zálivu minimálně sedm vojenských lodí v čele s letadlovou lodí Abraham Lincoln.
Portál Vojenského institutu námořnictva SS dříve informoval, že v zálivu se už nacházejí dva torpédoborce McFaul a Gonzalez, každý může nést 90 raket s plochou dráhou letu Tomahawk. Kromě toho se v okolí Perského zálivu nachází univerzální loď Kearsarge, na jejíž palubě může být 20-30 letadel a vrtulníků, včetně nejnovějších stíhacích bombardérů páté generace F-35B.

Kritické reakce Číny a Ruska
Na kroky Washingtonu zareagovali v Rusku a Číně. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova uvedla, že politika Spojených států vůči Íránu je založena na obviněních, které nejsou odůvodněny.
„Zdá se, že sankcemi, vojenským nátlakem a agresivní rétorikou Washington záměrně provokuje Teherán k tvrdším odvetným opatřením, dokonce hledá důvod pro přímou konfrontaci. Je to velmi nebezpečná linie,“ uvedla Zacharova .
Čínský ministr zahraničí Wang I během telefonického rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem Richardem (M.Rd.) Pompeem také vyzval Spojené státy, aby vůči Íránu jednaly opatrně.