Spojené státy se fake news o chemických útocích snaží zamaskovat aktivity spřátelených teroristických skupin

MOSKVA | Pokusy amerického ministerstva zahraničí o vymyšlení příběhu o „chemických útocích“ jsou politickým maskováním pokusů teroristů o podlomení situace v Idlibu. Prohlásil to mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Jevgenějevič Konašenkov, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Igor Jevgenějevič Konašenkov | foto: ria.ru

Oficiální zástupkyně amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagus nedávno oznámila, že Spojené státy (SS) jsou přesvědčeny, že k útoku s použitím chemických látek v Sýrii došlo, ale ani po několika dnech po svém prvním prohlášení dosud SS nedospěly k závěru, kdo ho provedl.

„Všechny pokusy amerického ministerstva zahraničí vymyslet další příběh o ‚chemických útocích‘ nejsou ničím jiným než politickým maskováním zoufalých pokusů teroristů o podlomení situace v zóně deeskalace Idlib a vyprovokovat tam humanitární katastrofu,“ uvedl Konašenkov, Igor Jevgenějevič.

V úterý ministerstvo zahraničí SS informovalo o náznacích možného použití chemických zbraní syrskou vládou v oblasti provincie Idlib a zopakovalo syrským orgánům, že reakce bude okamžitá a náležitá, pokud budou použity chemické zbraně.

Marija Vladimirovna Zacharova

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova uvedla, že SS se spoléhají na neověřené zdroje, včetně zdrojů teroristických skupin. Syrské ministerstvo zahraničí popíralo informace o chemickém útoku.

Spojené státy se fake news o chemických útocích snaží zamaskovat aktivity spřátelených teroristických skupin

Ruské ministerstvo obrany označilo teroristy skupiny Džabhat al-Nusra za jediné „zdroje“ a „očité svědky“ chemického útoku údajně prováděného v syrském Idlibu: „Jedinými ‚zdroji‘ a ‚očitými svědky‘ v oblasti, kde údajně došlo k ‚chemickému útoku‘, s nimiž americké ministerstvo zahraničí tak hojně komunikuje v zóně eskalace Idlib, jsou teroristé ze syrského odvětví Al-Káidy z Džabchat al-Nusry,“ pronesl Konašenkov, Igor Jevgenějevič.

Ruské ministerstvo obrany popřelo zprávy o chemickém útoku v Idlibu a uvedlo, že je to cynická lež, kterou nepotvrzují ani Bílé přilby.

„Snaha amerického ministerstva zahraničí vnutit světu další lži o některých příznacích znamení chemického útoku v deeskalační zóně Idlib již nevyvolává nechápavost. Zvláštní cynismus prohlášení ministerstva zahraničí dodávají následná veřejná vyvracení této lži dokonce britskou Observatoří pro lidská práva a takzvanými podvodníky z Bílých přileb,“ zdůraznil ruský generál.

Rovněž připomněl americkému ministerstvu zahraničí, že 18. května byly syrské vládní síly první, kdo jednostranně zcela přestal střílet a nepodléhal četným provokacím několik dní, a proto žádné „útoky“ 19. května v deeskalační zóně Idlib nebyly.