Británii ohrožuje nedostatek veřejných toalet

LONDÝN | Nedostatek veřejných záchodků ve Velké Británii nutí velké množství lidí zůstávat doma. Situace ohrožuje zdraví a mobilitu národa, varuje zpráva, na kterou upozornila televizní stanice Sky News.

Ilustrace

Podle zprávy britské Royal Society for Public Health (RSPH) bylo od roku 2010 uzavřeno více než 700 veřejných záchodků, které provozovala města, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zpráva odhalila, že téměř tři čtvrtiny (74 %) dospělých Britů si myslí, že na veřejných místech není dostatek záchodků. Dvacet procent lidí prohlásilo, že absence veřejných záchodků je nutí zůstávat doma i v situacích, kdy by si přáli vyjít ven.

Procento lidí, kteří prohlásili, že kvůli nedostatku veřejných záchodků nevycházejí z domu i v případě, kdy by chtěli, dosahuje 43 % v případě lidí, kteří trpí nemocemi, které vyžadují časté návštěvy toalety.
Průzkumu veřejného mínění v této otázce se účastnilo více než 2 000 dospělých lidí.

Britská RSPH vyzývá k tomu, aby byla podniknuta opatření k „nápravě“ tohoto stavu. Výkonný ředitel organizace Shirley Cramer k nedostatku veřejných záchodků ve Velké Británii prohlásil: „Veřejné záchodky nejsou žádný luxus. Je nejvyšší čas, abychom na ně začali hledět jako na základní části obcí, podobně jako na chodníky a osvětlení ulic. To ulehčí lidem život a budou moci vstupovat do kontaktu se svým okolím.“

Zpráva RSPH prohlašuje, že veřejné záchodky by měly být povinné již ve stavu plánování nové výstavby. Rovněž vyzvala k tomu, aby vláda poskytla městům a obcím dostatečné financování, aby mohly být záchodky provozovány.

„Obce, ne centrální vláda, jsou odpovědné za zvládání jejich rozpočtů a poskytování místních služeb pro lidi, kteří to potřebují, včetně veřejných záchodků,“ cituje Sky News mluvčího britského ministerstva pro místní vládu a komunity.