Václav Klaus: Hrozí likvidace ČR, cílem Bruselu je vymazat národní státy z mapy Evropy

PRAHA | Druhý prezident ČR Václav Klaus ostře zkritizoval EU. Svůj názor vyjádřil na diskusním setkání s podnikateli v Brně. Podle něj je totiž hlavním cílem Bruselu likvidace národních států prostřednictvím stále hlubší integrace. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Václav Klaus

Podle bývalého prezidenta neměl být hlavním tématem současných eurovoleb (v ČR již skončily, avšak ve většině zemí se hlasuje právě dnes, pozn. red.) problém dvojí kvality potravin, který pouze odvádí pozornost, ale měla jím být budoucnost české státnosti.

„Jeden rozhlasový reportér se mě zeptal na názor ohledně dvojí kvality potravin. Uvedl to jako jedno z hlavních předvolebních témat,“ řekl. „To je naprostá hloupost a nepochopení. Jakkoliv bych vyčítal Evropské unii všechna možná zla, to opravdu není jejich vina. Je to záležitostí výrobců, kteří chtějí maximalizovat zisk. Ale je to jen zástupné téma,“ vysvětlil prezident.

Téma, na kterém opravdu záleží, je podle Václava Klause budoucnost národních států, jejichž existenci ohrožuje Evropská unie.

Právě současná podoba Evropské unie prohlubuje rozpory mezi centrem a periférií

„Evropská unie má totiž jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy. Stávající lídři vyzývají k vytvoření mnohem těsnějších vazeb v unii. Ale to je ve skutečnosti výzva k likvidaci České republiky, Rakouska a dalších států. Evropské volby tedy rozhodnou o tom, zda tito lídři posílí nebo oslabí,“ domnívá se prezident Klaus.

Podle něj EU není ani zárukou míru, na kterou v sobotu během hlasování v eurovolbách například upozornil premiér Andrej Babiš. „To jsou jen proklamace, nesmysl. Naopak současná Evropská unie plodí nacionalismus, třecí plochy a neklid,“ řekl bývalý prezident.

Profesor Václav Klaus upozornil i na demokratický deficit v EU. „Její instituce přece nejsou demokratické. Naopak. Bohužel málokdo to řekne nahlas. Ministr financí Francie nedávno proklamoval, že Evropská unie je impérium. A to se ke státům chová jako podřízeným jednotkám,“ připomněl slova francouzského politika.

Euro nikdy nebude ekonomickým nástrojem. Je to politický instrument politické unifikace a centralizace

Právě současná podoba Evropské unie prohlubuje rozpory mezi centrem a periférií. Za to může v první řadě euro, které oslabuje jižní státy EU, a naopak posiluje vliv severu. Přitom se domnívá, že jednotná měna byla vytvořena právě za tímto účelem. Zvětšující ekonomické rozdíly totiž nutí státy k větší integraci a vytvoření jednotného fiskálního systému.

„Před mnoha lety jsem diskutoval o jednotné měně s bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem,“ uvedl profesor Klaus a dodal: „Ten říkal, že euro nikdy nebude ekonomickým nástrojem. Je to politický instrument politické unifikace a centralizace.“

Stejný problém vidí i v jednom ze základních pilířů EU, a to ve volném pohybu pracovních sil: „Vždyť ekonomicky devastuje slabší země. Ničí periferii a posiluje centrum. Je to demografická i ekonomická pohroma,“ tvrdí.

Země jako Rumunsko, Bulharsko Polsko nebo i Pobaltí se vylidňují. Lidé míří za prací na západ. Třeba Lotyšů bylo před 30 lety 2,9 milionu, dnes jich je skoro o milion méně. Ty země se bohužel vylidňují, což je děsivé,“ upozornil prezident Václav Klaus na demografické procesy v bývalých socialistických zemích.