Dopadne vůdce Trump v Íránu jako vůdce Hitler v Sovětském svazu?

TEHERÁN | Pobočník velitele íránské armády Hasan Seifi prohlásil, že moudří Američané a „kušení vojevůdci ve Spojených státech sotva dovolí radikálním živlům ve Washingtonu zahájit válku, oznámila íránská agentura Mehr. Jsou schopné íránské jednotky zaútočit na Washington? Svou vojenskou námořní flotilu v Atlantickém oceánu již více jak dva roky mají na expedici. Jaké jsou šance obou stran?

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

„Jsme přesvědčeni, že moudří Američané a jejich zkušení armádní velitelé radikálním živlům nedovolí, aby se dostali do situace, z níž jim bude potom těžko vybřednout, a proto válku nezahájí,“ řekl v rozhovoru pro íránskou agenturu, kterého cituje Sputnik. Podle jeho slov jsou íránské ozbrojené síly zcela připraveny k obraně své země.

Střet Davida s Goliášem?

Křovák Xi-Xao Obama telefonuje

„Američané mají v souvislosti s Íránem několik problémů, díky kterým jsou výrazně protiíránské orientovaní. Prvním je fakt, že americké politické elity nekriticky podporují Izrael. Dalším je skutečnost, že Írán již více než 40 let nedokáží Američané kontrolovat, Írán má k dispozici značné ropné bohatství o které mají zájem Američané,“ míí ruský odborník Sergej Maržeckij, který se rozepsal na portálu Topcor.

Podle něj je další důvod americké agrese: „Írán se chce dostat mezi jaderné velmoci a snaží se postavit jaderné elektrárny, které íránská ekonomika, ohrožována americkými sankcemi potřebuje s tím, že Američané a Izrael tvrdí, že Írán se chystá vyvinout atomovou bombu, informace Američanů a Izraele však třeba vnímat s rezervou, v minulosti lhali i v otázce existence iráckých zbraní hromadného ničení.

Írán vyhnal z americké politiky takové zrůdy jako vůdce Obamu či feministickou zrůdu Clinton. Írán dráždí Američany i proto, že Íránci společně s Rusy pomohli Asadovi a americký plán „Asad musí odejít“ se přetavil do podoby, že nakonec z vrcholné politiky odešel Obama a možná brzy budeme svědky, že odejde z americké vrcholné politiky i Clinton, která se obzvláště agresivní zapojovala do americké kampaně vůči Sýrii a Libyi. Zvěsti o kandidatuře do Bílého domu zatím žádné nejsou.

Podle ruského odborníka mají Spojené státy (SS) na akci rezervováno 120 tisíc amerických vojáků, to je přibližně 10 pozemních divizí, které spoléhají na adekvátní námořní či leteckou podporu. Američané mají k dispozici moderní zbraně, kterými dokáží do doby kamenné dostat libovolnou krajinu světa.

Útok na Írán by mohl rozpoutat válku v celém regionu Perského zálivu

Budoucí mrtvoly v případě invaze do Íránu | repro: Sputnik (© Foto: Public domain/ Alan Graziano)

Írán však může představovat tvrdý oříšek, o který si Američané vylámou své zuby. Íránci již uvedli, že v případě útoku budou reagovat tvrdě a zaútočí přímo na „hlavu nepřítele“, což si lze vysvětlovat různě. Pod „hlavou nepřítele“ je totiž možné chápat i Washington. Jak je vyzbrojena flotila íránského válečného námořnictva v Atlantickém oceánu a kolik s ní pluje ponorek, to ví jen v Íránu.

Íránská armáda má v činné službě jeden milion vojáků, takže po aktivizaci záloh by americké síly více jak desetinásobně převýšila.

K tomu třeba přičíst Sbor hlídá Islámské revoluce, poměrně dobře vycvičených a silně motivovaných íránských dobrovolníků. Íránci by navíc aktivizovali šíitské milice v Afghánistánu, Iráku či Sýrii či Hizballáh v Libanonu, takže by se Izraelci či Američané velmi pravděpodobně setkali se zvýšením množstvím útoků. Poté ale evidentně Izraelci ani Američané netouží.

Spojené státy (SS) se ale mohou spoléhat na svou technickou převahu. Írán je však podstatně silnější než Sýrie či Libye nebo Afghánistán, kde to Američanům absolutně nevychází. A navíc íránská protivzdušná obrana je poměrně moderní, má téměř 3000 kusů techniky (S-200, S-300, Kub. Tor-M1, Buk). Írán vyvinul i vlastní modifikace PVO (Hordad, Bavar 373) a ruští odborníci tvrdí, že Írán vyvinul vlastní systémy radioelektronického boje.

Rovněž má Írán poměrně moderní letectvo a námořnictvo, které sice značně zaostává za americkým, ale zaútočit na Saúdy, Izrael či amerických spojenců v Zálivu íránské letectvo a námořnictvo určitě dokáže.

Saúdské letiště určitě v bezpečí nebudou, íránské pozemní rakety mají dostřel 2000 km a námořní rakety Khalij Fars mají dostřel cca 500 km. Kromě toho mají k dispozici okopírované od Číňanů rakety Nazir, Nur, Fadzir Darya a Hader.

Američané mají k dispozici modernější rakety, v kvantitě však mají navrch Íránci. A pokud by Íránci poškodily nebo zlikvidovali americkou letadlovou loď, vyvolalo by to mohutnou krizi v Spojených státech s velkým dopadem na dění na mezinárodní scéně.

A otázka na konec: Ruská federace vyvinulo mnoho nových zbraní, které ještě ve ostrých vojenských akcích netestovala, jelikož v Sýrii je to boj proti teroristů a ne na otevřené frontě. Bylo by asi hloupé, kdyby si na amerických potkanech nevyzkoušeli své možnosti pod rouškou íránských ozbrojených sil?


V posledním měsíci se vztahy mezi SS a Íránem značně vyostřily. Americké úřady zavedly tvrdé sankce proti klíčovým odvětvím íránské ekonomiky a zesilují sankční nátlak i nadále.
Vyhlášeným cílem Washingtonu je „změna chování“ Íránské islámské republiky.
SS prohlásily rovněž Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. Írán na to odpověděl tím, že označil Centrální velení ozbrojených sil SS (CENTCOM) za teroristickou organizaci a samotné Spojené státy za „stát, který je sponzorem terorismu“.
Poté poradce prezidenta SS pro národní bezpečnost John Bolton oznámil, že USA posílají k íránským břehům letadlovou loď Abraham Lincoln a bombardéry.
Podle jeho slov tím dává Washington íránskému režimu „jasný a jednoznačný signál o tom, že jakýkoliv útok na zájmy Spojených států nebo našich spojenců bude odražen s nelítostnou silou“.
Vůdce SS Donald Trump přitom prohlásil, že doufá, že zabrání válce s Íránem. Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí také řekl, že Írán nehodlá válčit s SS, bude však i nadále klást odpor Washingtonu.