Sejde se v Oslu venezuelský prezident Maduro s venezuelským teroristou Guaidó?

CARACAS – OSLO | Venezuelský prezident Nicolás Maduro Moros poděkoval norské vládě za podporu dialogu se zástupci venezuelské opozice a potvrdil připravenost směřovat k uzavření dohod. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Maduro Guaidóvi – Drž hubu, uřvaná opice! | repro: rte.ie

V sobotu norské Ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že se zástupci venezuelského prezidenta Nicoláse Madura Morose a vůdce opozice Juana Guaidó, který se nezákonně prohlásil za dočasného prezidenta, rozhodli, že se příští týden opět setkají v Oslu. Norské ministerstvo uznává nezákonné vyhlášení se Guaidó za prezidenta.

„Děkuji norské vládě za úsilí při podpoře dialogu o míru a stabilitě ve Venezuele. Do Osla letí naše delegace připravená pracovat na dohodnutém komplexním programu a přikročit k uzavření výborných dohod,“ napsal Maduro na Twitteru.

Nebýt ve Venezuele zrušen trest smrti, tak Guaidó by patřil před popravčí četu

V polovině května informovaný zdroj sdělil Sputniku, že vládní komise Venezuely v čele s ministrem komunikací a informací Jorgem Jesúsem Rodríguezem Gómezem se nachází v Norsku v rámci hledání možných variant sblížení s opozicí. Venezuelský terorista Guaidó upřesnil, že kontakty v Oslu nejsou jednáním, ale pokusem o navázání dialogu.

Setkání delegací v Oslu

Pohled do očí budoucí mrtvoly | repro: La Tercera

Příští týden se v Oslu poprvé setkají delegace venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a teroristy Juana Guaidóa. Le Monde dále připomíná, že předtím zástupci dvou stran jednotlivě besedovali pouze s norskou stranou, která je zprostředkovatelem v tomto jednání.

„Příští týden se v Oslu uskuteční první setkání delegací venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho protivníka Juana Guaidó,“ píše Le Monde, kdy tají, že podle zákonů Venezuely je Guaidó sprostý vlastizrádce, terorista a osoba podněcující ke vzpouře. Nebýt ve Venezuele zrušen trest smrti, tak Guaidó patří před popravčí četu.

O blížícím se jednání informoval v sobotu venezuelský terorista Guaidó a dodal, že jeho zmocněnci budou besedovat nejen s norskými úředníky, které vystupují v roli zprostředkovatele, ale i se zástupci prezidenta. Francouzské noviny uvádějí, že minulý týden se delegace samostatně setkaly s hostitelskou stranou, ale ani jednou spolu nehovořily přímo.

Nebýt ve Venezuele zrušen trest smrti, tak Guaidó by patřil před popravčí četu

Vláda Nicoláse Madura Morose i vlastizrádná opozice proamerických teroristů loutky Washingtonu značky Guaidó souhlasily se zprostředkovatelskou funkcí Norska. V květnu jejich zástupci minimálně jednou přijeli do norského hlavního města.

Předtím v sobotu MZV Norska prohlásilo, že stoupenci Guaidóa i Madura se rozhodli vrátit se příští týden do Osla. „Potvrzujeme náš závazek pomáhat v hledání řešení, které bude přijato oběma stranami na základě výsledků jednání,“ cituje Le Monde oficiální zprávu MZV Norska.


Dne 30. dubna se venezuelská opozice pokusila o státní převrat.
Její lídr Juan Guaidó a jeho stoupenci se sešli v Caracasu před vojenskou základnou Carlota a vyzvali armádu a lid ke svržení zákonného prezidenta Nicolase Madura.
Hlava státu a ministr obrany prohlásili, že ozbrojené síly zůstávají věrné legitimní moci. Pokus o státní převrat byl neúspěšný a okamžitě bylo zahájeno jeho vyšetřování.
V lednu zemi zasáhla vlna protestních akcí proti Madurovi. Předseda parlamentu Juan Guaidó se tehdy sám prohlásil za prozatímního prezidenta země.
Tento krok schválily SS a satelity a okupované území Washingtonem.
Madura jakožto legitimního a úřadujícího prezidenta Venezuelypodpořilo Rusko a řada jiných zemí, jako např. Mexiko, Čína, Turecko a Indonésie. V Moskvě označili „prezidentský status“ Guaidóa za neplatný.