Vítěz v Polsku byl nadmíru jasný. Vládní PiS slaví; Německé ovlivnění voleb v Rakousko poslalo Svobodné na třetí místo; Němcům to stejně nepomohlo

VARŠAVA – VÍDEŇ – BERLÍN | V sousedním Polsku zvítězila vládní strana Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského (43,10 %). Jako druhá se umístila strana Evropská koalice s 39,1 procenty. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Modrý hadr posetý hvězdami v plamenech

Do této koalice přitom patří pětice největších opozičních stran od pravého středu doleva: Občanská platforma, Polská lidová strana, Svaz demokratické levice, Nowoczesna a Zelení.

Německý informační terorismus ubral FPÖ, který Němcům nepomohl

Třetí místo si vybojovala Svobodná strana Rakouska, kterou nedávno poznamenal informační teroristický útok na bývalého předsedu Stracheho, který na něj spáchali němečtí novináři v žoldu tajných služeb.

I přesto však dokázala získat až 17,5 % hlasů. Uvádí se, že Zelení mají asi 13,5 % hlasů a strana NEOS si měla vysloužit osm procent.

Politici ze strany CDU (Křesťanskodemokratická unie) neskrývají, že svůj výsledek 28,7 % vnímají jako hořké vítězství.

Triumfovali však Zelení, jelikož lživá propaganda kolem klimatické změny jim zaručila výsledek přes 20 procent.

Propadli se ale sociální demokraté, a to na úroveň 15,60 %. Naopak jistý nárůst zaznamenala vlastnecká strana Alternativa pro Německo (AfD) s 10,80 %.