Severní pól Marsu obsahuje překvapivě obrovské množství vody

AUSTIN | Nová americká studie odhalila, že u severního pólu rudé planety je obrovské množství zmrzlé vody, která je obklopena vrstvami písku. Tato nádrž obsahuje tolik ledu, že kdyby roztál a voda se dostala na povrch, zatopila by celou planetu.

Polární čepička na Marsu | repro: National Geographic Society

Obrovský rezervoár vodního ledu promíchaného s pískem se nachází v řadě podpovrchových vrstev rudé planety a vznikl v průběhu až několik stovek milionů let, informovali o tom američtí vědci ve ve své zprávě.

Lépe zmapovat složení a rozměry jednotlivých podzemních vrstev umožnily radarové snímky přístroje SHARAD na palubě sondy NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter.

„Překvapilo to i nás samotné,“ řekl pro server Gizmodo jeden z autorů studie, doktorand Stefano Nerozzi z Texaské univerzity v Austinu.

SHARAD vyzařuje radarové vlny pronikající povrchem, které umožnily týmu Nerozzi stanovit vnitřní struktury a složení podpovrchových vrstev.

Pozorování odhalilo horizontální vrstvy ledu, které jsou obloženy střídajícími se vrstvami písku. Z údajů se však zdá, že vodní led tu přesto dominuje – obsah ledu napříč vrstvami dosahuje 61 až 88 procent.

Vodní nádrž v dané oblasti je evidentně až třetí největší rezervoár na Marsu až po dvou známých polárních čepičkách v oblasti marsovských pólů, které jsou tvořeny směsicí vodního a suchého ledu.

Pro lepší představu množství vody odborníci spočítali zajímavou věc. Pokud by se veškerý zdejší led rozpustil, dokonalou kouli o průměru Marsu by „pohřbil“ oceán o hloubce 1,5 metru.

Data ze SHARADu tak ukázala, že frekvence a objem ledových desek se zvětšují v blízkosti severního pólu. Například v jedné oblasti vědci zjistili, že dvě vrstvy písku přes 40 kilometrů jsou na vrcholu vrstvy ledu v hloubce od 50 do 100 metrů.

„Jediná hypotéza, která může sladit naše výsledky a všechny předchozí studie, spočívá v tom, že jednotka cavi (tedy vrstvy) je vyrobena ze střídajících se ledových listů, zbytků bývalých polárních čepiček a vrstev z písku, které byly jako ochranná deka a bránili úplnému ústupu starého polárního ledu,“ řekl Nerozzi.

„Je to další velké překvapení, protože to znamená, že máme nový neočekávaný záznam o růstu polární ledové čepice, který se datuje stovky milionů let,“ dodal vědec. Dříve se předpokládalo, že staré ledové čepice byly naprosto ztraceny. Významné je, že nové výsledky však svědčí o minulých klimatických cyklech v severní polární oblasti Marsu.