Američtí zemědělci jsou první obětí ekonomické války vůdce Trumpa s Čínou. Kdo padne jako další?

WASHINGTON – PEKING | Zvýšení čínského dovozního cla na 25 % na rudy a produkty obohacení rudy může být silným úderem pro americkou společnost Mountain Pass Materials, která provozuje důl na rudy kovů vzácných hornin v Kalifornii. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Vážné problémy má i společnost Blue Line Mining z Texasu, která chce vytvořit jediný v USA velký závod na výrobu vzácných kovů.

Společnost Mountain Pass Materials vyváží do Číny polotovary obsahující kovy vzácných hornin. V Číně se z nich následkem zpracování stává neodym, cer, lanthan, europium a další prvky, které jsou použity v magnetech, elektromobilech, smartphonech, mnoha průmyslových komponentech a elektronice.

Značná část těchto vzácných kovů získaných z americké suroviny se po zpracování importovala zpět do Spojených států (SS).

Čínská cla jako odpověď na celní válku SS zvýší konkurenceschopnost analogických rudných koncentrátů a to znamená, že dodávky polotovarů z SS na čínský trh budou nerentabilní. S vědomím si důsledků prolomení technologického řetězce, který během posledních let fungoval dobře, společnost Mountain Pass Materials oznámila, že do konce roku 2020 zahájí vlastní zpracování. Jaké další finanční prostředky bude vyžadovat nový projekt, se neuvádí.

Partnerem společnosti Mountain Pass Materials v Číně je společnost Shenghe Resources Holding z Čcheng-tu, která je výrobcem prvků vzácných hornin. Její akcie jsou kótovány na Šanghajské burze. Čínský partner vlastní asi 10 procent akcií Mountain Pass, poskytuje jí technické poradenství a je hlavním distributorem produkce Mountain Pass v Číně.

V podmínkách obchodní války rostou v SS obavy, že Čína, která obsadila 80-90 procent světového trhu s kovy vzácných hornin, může využít svého postavení ke snížení exportu této produkce do SS.

Jako o jedné z alternativ k čínskému importu uvažuje americká strana o možnosti samostatné výroby prvků vzácných hornin z rudy. Nedávná transakce texaské společnosti Blue Line Mining s malajsijskou společností Lynas měla částečně snížit rizika spojená s obchodní válkou s Čínou pro americký trh se vzácnými horninami.

Zároveň ekologové a malajsijská veřejnost v posledních měsících značně zesílili protesty v souvislosti s porušováním ekologických požadavků při výrobě kovů vzácných hornin. Malajsijská strana pohrozila, že zruší australské těžební společnosti Lynas Corporation licenci na provozování podniku v průmyslové oblasti Gebeng, tři hodiny jízdy od města Kuala Lumpur.

V případě výpadku tohoto důležitého technologického článku bude ohroženo i partnerství s Blue Line Mining. Očekávání odvetných kroků na jednání SS ze strany Číny zvyšuje nervozitu jak na americkém, tak i na globálním trhu.

Chen Xiaoqin, odbornice z Čínské lidové univerzity, uvedla v písemném interview pro Sputnik, že kdyby Američané dokázali najít alternativu k nákupu vzácných kovů v Číně, dávno by to udělali: „Předpokládám, že v současné době Čína nebude přijímat omezující opatření spojené se snížením vývozu kovů vzácných hornin nebo dokonce zcela zastavovat jejich vývoz. Jelikož Spojené státy skutečně potřebují naše kovy vzácných hornin a taková potřeba roste, nebudeme uvažovat o variantě úplného omezení exportu. Pokud bude vývoz vzácných prvků zcela zastaven, definitivně se pohádáme s SS. Kromě toho, pokud to teď uděláme a oni potom přijmou ještě tvrdší opatření, už nebudeme mít zbraň k odvetnému úderu. Můžeme využít kovy vzácných kovů jako eso během jednání s SS. Dokáží SS najít náhradu čínských kovů vzácných kovů? To vůbec není jisté. Myslím, že kdyby SS mohly najít zdroje alternativních dodávek, dávno by to udělaly.“

Najít alternativu k současným výrobním článkům vzácných prvků je dost složité pro obě strany, uvedl v interview pro Sputnik odborník z Ruského ústavu strategických výzkumů Michail Běljajev: „Čína samozřejmě hledá odpovědi na obchodní válku Spojených států, snaží se hájit své zájmy, ale má i ztráty. Ačkoliv Čína už prohlásila, že byla na takovou válku připravena, že má alternativní cesty působení na americkou stranu. Čína se rychle adaptuje ke změně situace, dostatečně rychle a operativně na to reaguje. Kovy vzácných zemin je však taková oblast, v níž je silné vzájemné spojení, je vzájemná zainteresovanost čínského a amerického byznysu. Strany narazí na nutnost seriózní a finančně nákladné restrukturalizace práce tohoto odvětví, což je může přimět k uzavření dohody.“

Odborník se domnívá, že bude možné hovořit o dalším kole obchodní války mezi SS a Čínou v případě, pokud se neshody skutečně dotknou kovů vzácných zemin. Dříve se spory SS, Japonska a EU s Čínou v oblasti obchodu s kovy vzácných hornin řešily v rámci WTO.

Trumpova vláda značně poškodila autoritu této struktury, proto bude možné stěží počítat s efektivitou a účinností jejího stanoviska v případě, kdy bude muset zasáhnout do obchodní války mezi SS a Čínou v segmentu kovů vzácných hornin.