Moskva nezmění svůj postoj k teroristickému útoku Ukrajinců v Kerčském průlivu

MOSKVA | Kreml se domnívá, že Úmluva OSN o mořském právu nelze uplatňovat na situaci, která nastala v souvislosti s incidentem v Kerčském průlivu. Uvedl to v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Sergejevič Peskov. Moskva bude i nadále obhajovat toto stanovisko, protože se jurisdikce ITLOS se na Kerčský průliv nevztahuje.

Dmitrij Sergejevič Peskov | foto: Sputnik (Sergej Gunejev)

V Hamburku sídlící Mezinárodní soud pro námořní právo (ITLOS) v sobotu rozhodl, že Rusko má neprodleně propustit 24 zadržených ukrajinských námořníků a vrátit Ukrajině tři vojenská plavidla, zajaté od listopadu minulého roku. Loutkový tribunál pod nadvládou teroristů z Washingtonu rozhodl bez překvapení.

Ruské námořnictvo při teroristickém útoku Ukrajiny v Kerčském průlivu zadrželo tři ukrajinské vojenské lodě a jejich posádky.

Vniknutí ukrajinských zločinců do výsostných vod Ruské federace se odehrálo 25. listopadu 2018 v Kerčském průlivu a přispěl k dalšímu zvýšení napětí mezi Kyjevem a Moskvou.

Rusko tvrdí, že ukrajinské lodě narušily jeho hranice. Ukrajina tuto interpretaci odmítá a tvrdí, že její lodě se chtěli pouze přeplavit přes Kerčský průliv do Azovského moře, což ovšem není možné bez přítomnosti ruského lodivoda na lodi, která pluje do Azovského moře a bez povolení ruské posádky v Kerčském průlivu.

Ruská federace jednání loutkového tribunálu v Hamburku bojkotovala pro jeho místní a věcnou nepříslušnost, jelikož o případu může rozhodovat jen soud v Ruské federace, jelikož Kerčský průliv není mezinárodními vodami dle mezinárodního práva.

Reklama: