Do Česka už zase teče ruská ropa

KRALUPY NAD VLTAVOU | Česká republika se po měsíci konečně dočkala. Do země již totiž od dnešního dne opět proudí ruská ropa z ropovodu Družba. Kromě Česka byly obnoveny dodávky také na Slovensko, a to dnes v poledne. Informovala o tom ČTK, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ropovod Družba | repro: Sputnik (© AP Photo / Petar Petrov)

Informace o tom, že byly dodávky ruské ropy do ČR obnoveny, potvrdila ČTK i mluvčí státního provozovatele ropovodů Mero Radomíra Doležalová. Ta prozradila, že bylo ve dvanáct hodin spuštěno hlavní čerpadlo v přečerpávací stanici Klobouky u Brna. A právě tím byl ropovod Družba na českém území zprovozněn.

V minulosti se uvádělo několik termínů, kdy by měly být dodávky ropy opět obnoveny. Nejprve se hovořilo o termínu 15. května, ale později se uvádělo spíše období 20. až 22. května. I v tomto případě se ale pracovalo s možností, že se dodávky o pár dnů zpozdí, píše agentura.

Kolem ropovodu Družba bylo minulý měsíc poněkud hlučno. Objevil se totiž problém s kvalitou ropy, která se dováží z Ruska do Běloruska. V polovině dubna společnost Transněft v dané surovině naměřila vysoký obsah chloridů a v souvislosti s tím oznámila, že přijímá opatření, aby byl tento problém co nejrychleji vyřešen.

Vzhledem k tomu, že by znečištěná ropa mohla poškodit rafinerie, země napojené na daný ropovod raději dovoz ruské ropy pozastavily. To se týkalo například Polska, Německa, Ukrajiny, Slovenska a také Česka.