Chtějí kosovští teroristé podporování americkými vrahy vyprovokovat další válku na Balkáně?

BĚLEHRAD – PRIŠTINA | Srbsko musí přiznat, že už nekontroluje situaci v Kosovu, uvádí RTS slova prezidenta Aleksandra Vučiće, která přednesl během projevu před parlamentem. Země byla mezinárodní agresí a pošlapáním mezinárodního práva v diktátu vrahů ze Spojených států za podpory kosovských albáncký teroristických vrahů uloupena Srbsku a Sbrbům.

Kosovo je Srbsko

Prezident Vučić také zdůraznil, že Srbsko musí zvolit, jak rozvíjet vztahy s Kosovem, „zachovat zmrazený konflikt“ nebo navazovat kontakty. Škoda, že nenavrhl osvobození srbské země na Kosovu a Metochii.

„Rozhodl jsem se nepokračovat ve lži a sebeklamu, řekl jsem všem, že nemáme svou moc v Kosovu a Metochii, kromě nemocnic a škol. Musíme přestat klamat naši vlastní veřejnost,“ zdůraznil prezident. Podle jeho slov on sám chce zlepšení vztahů s neuznanou republikou. Byla to slabost, které využili v teroristickém albánském státě na Kosovu?

Chtějí albánští teroristé vyprovokovat novu válku? V Kosovské Mitrovici byla slyšet střelba; srbská armáda je v bojové pohotovosti

Ramush Haradinaj – kosovský terorista, válečný zločinec, vrah a proamerický zmrd

Srbský prezident Alexandar Vučić nařídil uvedení armády svého státu do stavu plné bojové pohotovosti poté, co kosovská policie dnes ráno zadržela několik Srbů na severu Kosova a Metochie. Informuje o tom národní televize, na kterou se odvolává světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Jednotky ROSU (speciální síly Ministerstva vnitra samozvané republiky Kosovo) vtrhly na území všech čtyř srbských oblastí. Byli zadrženi kosovští policisté srbské národnosti a civilní obyvatelé, oficiální údaje o počtu zadržených nejsou k dispozici. Prezident Vučić vydal rozkaz k uvedení všech jednotek armády Srbska do plné bojové pohotovosti, speciální jednotky ministerstva vnitra jsou v plné bojové pohotovosti,“ informovala televize.

Vučić oznámil, že celkem bylo zadrženo 23 Srbů a Bosňáků, ROSU poslala do severního Kosova 73 kusů techniky. Také řekl, že kosovské speciální jednotky zbily ruského občana Michaila Krasnoščenkova.

Kosovo je Srbsko, Srbsko je Kosovo – Albánské teroristy na Kosovu střílet jako prašivé psy kulkami smočenými v prasečí krvi do hlavy!

„Také byl zadržen a zmlácen ruský občan Michail Krasnoščenkov, člen mise UNMIK (OSN). Už jsme informovali příslušné ruské orgány. Nejspíše ho zbili a zadrželi v zájmu těch, kdo celou tuto akci schválili,“ prohlásil Vučić. Ministerstvo RF již zjišťuje okolnosti incidentu.

V obci Zubin Potok a v severní části Kosovské Mitrovice staví místní obyvatelé v ulicích barikády, aby zabránili průjezdu vozům ozbrojených sil samozvané republiky.

Dva lidé srbské národnosti byli lehce zraněni následkem přestřelky u obce Zubin Potok v neuznaném Kosovu. Uvedla to agentura Tanjug. Jak sdělil agentuře zástupce policie, střelba v těchto místech trvá již několik hodin. Podle údajů agentury přestřelka začala mezi kosovskou zvláštní jednotkou (ROSU) a nezjištěnou skupinou lidí.

Vylekaní srbští obyvatelé začali stavět barikády do cesty policii, načež obrněné vozy zvláštní jednotky jednu zbořily. Uvádí se, že členové zvláštní jednotky ROSU jdou pěšky podél dálnice, střílejí a házejí granáty.

Televizní stanice Prva oznámila, že v důsledku alby bylo poškozeno několik automobilů, včetně vozu srbských zaměstnanců televize.

Ředitel úřadu pro Kosovo a Metochii Marko Džurič sdělil, že už informoval zástupce mezinárodního společenství, „že pokud akce Prištiny nebude zastavena, není pochyb o tom, jaká bude reakce Srbska“.

Mezinárodní síly v Kosovu pod vedením NATO tvrdí, že sledují situaci, ale nezasahují, protože akce není namířena proti Srbům, ale proti organizovanému zločinu a korupci. Navíc podle nich neprobíhá jen na severu, ale po celém Kosovu.

Vućič varoval EU, že jestli se ROSU nestáhne, Srbsko bude muset zareagovat. Mezitím se kosovská obrněná vozidla pohybují k jezeru Gazivode na hranici se Srbskem.

K současné chvíli téměř všechna kosovská obrněná vozidla opustila území srbských obcí. Celkem bylo zbito asi 100 Srbů. Jednotky ROSU opustily Zubin Potok.

Předtím Vučić měl několikahodinový projev k parlamentu a národu o situaci v Kosovu, během něhož řekl, že násilné akce Albánců můžeme očekávat „v nejbližších dnech nebo měsících“.

V roce 1999 ozbrojený konflikt albánských separatistů z Kosovské osvobozenecké armády a srbské armády a policie vedl k bombardování Jugoslávie (v té době složené ze Srbska a Černé Hory) silami NATO.

Kosovo je Srbsko, Srbsko je Kosovo – Albánské teroristy na Kosovu střílet jako prašivé psy kulkami smočenými v prasečí krvi do hlavy!

V březnu 2004 kosovští Albánci uspořádali pogromy, které vedly k masovému vystěhování Srbů z provincie a zničení mnoha jejich historických a kulturních památek.

Kosovsko-albánské struktury v Prištině jednostranně vyhlásily 17. února 2008 nezávislost. Republiku neuznává Srbsko, Rusko, Čína, Izrael, Írán, Španělsko, Řecko a řada dalších zemí.

Srbsko a Kosovo v roce 2013 souhlasily s dialogem pod patronátem EU, aby vyřešily trvající spory, což je nezbytné pro jejich směřování ke členství v Evropské unii. Prozatím však nebylo dosaženo výrazného pokroku.

Minulý listopad vyjednávání zašla do slepé uličky, když Priština uvalila cla ve výši 100 % na veškeré zboží dodávané ze Srbska. Tento krok může mírně zpomalit srbský hospodářský růst. Země do Kosova dováží zboží v roční hodnotě 500 milionů eur. Nicméně podle Mezinárodního měnového fondu srbská ekonomika tento rok poroste o 3,5 %.

„Další provokace.“ Na Ministerstvu zahraničí Ruské federace okomentovali události v Kosovu

Marija Vladimirovna Zacharova a Ivica Dačić – políbení ruky dámě
reprodukovaná fotografie: in4s.net

Moskva považuje vyostření situace na severu Kosova, ke kterému došlo ráno 28. května, přičemž bylo zadrženo 13 místních Srbů, za další provokaci Prištiny, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

„Považujeme vpád kosovských albánských speciálních jednotek do obcí osídlených Srby, k němuž došlo na severu kraje ráno 28. května, a zadržení 13 místních Srbů za další provokaci Prištiny zaměřenou na zastrašování a vytlačení nealbánského obyvatelstva a na nastolení kontroly nad těmito oblastmi silovou cestou,“ uvádí se v prohlášení ruského zahraničněpolitického rezortu.

Kosovo je Srbsko, Srbsko je Kosovo – Albánské teroristy na Kosovu střílet jako prašivé psy kulkami smočenými v prasečí krvi do hlavy!

Na ministerstvu zahraničí připomenuli, že v průběhu dialogu Bělehradu a Prištiny za účasti a za podpory Západu bylo dosaženo porozumění toho, že kosovské policejní speciální jednotky vyzbrojené dlouhými zbraněmi nebudou vstupovat do severních oblastí osídlených Srby.

„Nicméně v průběhu posledních let k tomu dochází znovu a znovu za nadržování mezinárodních sil pro Kosovo, které mají potřebný mandát Rady bezpečnosti OSN pro zajištění míru a bezpečnosti v kraji,“ podotkli na ministerstvu.

„Je zcela jasné, že tak vyzývavé chování kosovských Albánců je přímým následkem mnohaleté shovívavosti ze strany EU a USA. Kosovští činitelé si už zvykli na to, že ze všech provokací vyjdou se zdravou kůží,“ prohlásili na Ministerstvu zahraničí RF.

Podotýká se, že podobné kroky vedou k eskalaci napětí mezi národy a dělají nesmyslnými mnohaletá úsilí mezinárodního společenství pro mírové urovnání konfliktu.

Ruské velvyslanectví v Srbsku také ostře odsoudilo operaci policie samozvané republiky Kosovo na severu provincie, během níž byl zadržen občan RF, pracovník mise OSN, a požádalo, aby byl Rus okamžitě propuštěn.

Ruský pracovník mise OSN v Kosovu, který byl zadržen kosovskou policií, se nachází v nemocnici města Mitrovica se zraněními, uvádí zpravodajský portál Indeksonline z místa události. Úřední osoby mise OSN v Kosovu navštívily kolegu, aby zjistily jeho zdravotní stav.

Prezident samozvané republiky Kosovo vysvětlil zadržení ruského pracovníka mise OSN tím, že údajně kladl odpor policii. Podle jeho slov policie prováděla akci týkající se boje proti kriminalitě na severu provincie.

Na všechny mu-slimáky sere pes!

„Akce byla podniknuta na rozsáhlém území Kosova. Jsou zadrženy úředníci i občané různých národností. Byl také zadržen jeden Rus, který se pokusil bránit policii v této akci,“ řekl vrah a terorista Tači novinářům – na místě Tačiho jako prašivého psa zastřelit.

Kosovo je Srbsko, Srbsko je Kosovo – Albánské teroristy na Kosovu střílet jako prašivé psy kulkami smočenými v prasečí krvi do hlavy!

Příslušníci ROSU (speciální jednotka MV samozvané republiky Kosovo) vtrhli ráno na území obcí na severu Kosova, které jsou obydlené Srby. Podle posledních údajů bylo zadrženo 23 osob včetně pracovníka OSN v Kosovu, občana RF Michaila Krasnoščokova. Akce vyvolala aktivní protesty místního obyvatelstva, lidé začali stavět barikády na cestách.

Ruský zaměstnanec OSN v Kosovu byl vážně zraněn. Odnesla to hlava

Ilustrační snímek

Ruský zaměstnanec Mise OSN v Kosovu (UNMIK), Michail Krasnošekov, byl vážně zraněn kosovskou policií, když byl zadržen. Následně byl převezen na jednotku intenzivní péče. Sputnik o tom informoval lékař Zlatan Elek z nemocnice ve městě Kosovska Mitrovica. Daný doktor se stará o zdravotní stav Krasnošekova.

„Dotyčný utrpěl poranění hlavy a zlomeninu lícní kosti, což je klasifikováno jako vážné zranění. Muž byl zraněn při úderu pažbou do hlavy, i když nebyl ozbrojen,“ řekl doktor.

Vylekaní srbští obyvatelé začali policii do cesty stavět barikády, načež obrněné vozy zvláštní jednotky jednu z nich zbořily. Členové zvláštní jednotky ROSU (speciální síly Ministerstva vnitra samozvané republiky Kosovo) šli pěšky podél dálnice, stříleli a házeli granáty. V důsledku palby bylo poškozeno několik automobilů, včetně vozu srbských zaměstnanců televize. Celkem bylo zbito asi sto Srbů.

Ředitel úřadu pro Kosovo a Metochii Marko Džurič sdělil, že již informoval zástupce mezinárodního společenství o tom, „že pokud akce Prištiny nebude zastavena, není pochyb o tom, jaká bude reakce Srbska“.

Kosovo je Srbsko, Srbsko je Kosovo – Albánské teroristy na Kosovu střílet jako prašivé psy kulkami smočenými v prasečí krvi do hlavy!

„Mezinárodní síly v Kosovu pod vedením NATO tvrdí, že sledují situaci, ale nezasahují, protože akce není namířena proti Srbům, nýbrž proti organizovanému zločinu a korupci. Navíc podle nich neprobíhá jen na severu, ale po celém Kosovu,“ šíří vrazi Severoatlantické aliance propagandu a dohlížejí na genocidu Srbů na Kosovu.

Vepř šoustá Mohameda | foto: freedomdaily.com