Miloš Zeman odmítl přijmout Staňkovu demisi. ČSSD ho však chce odvolat a navrhuje Šmardu

PRAHA | Jiří Ovčáček v úterý večer oznámil, že po setkání s ministrem kultury Antonínem Staňkem se prezident České republiky Miloš Zeman rozhodl jeho demisi nepřijmout. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman opět zvolen prezidentem | reprofoto: Sputnik

„Důvodem je to, že doc. Antonín Staněk odhalil na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení a neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel,“ napsal Ovčáček na svůj Facebook. Miloš Zeman se odmítal o osudu ministra Staňka vyjadřovat do té doby, než se s ním osobně setká.

Vicepremiér, předseda socanů, nepřítel svobody slova a islamisický prašivý pes Jan Hamáček ale ve středu požádá premiéra Andreje Babiše, aby Zemanovi navrhl Staňkovo odvolání a místo něj jmenoval starostu Nového Města na Moravě, Michala Šmardu.

Podle ústavy je prezident povinen vyhovět návrhu premiéra, který by se týkal odvolání ministra. Andy Babiš již uvedl, že v případě Zemanova váhání navrhne odvolání Staňka a dnes před odletem do Bruselu uvedl, že bude postupovat podle Hamáčkova přání, protože místo ministra kultury je na sociální demokracii.

Islamofilní vlastizrádce na Ministerstvu vnitra Hamáček Šmardovo jméno sdělil prezidentovi Zemanovi už minulý týden a nominoval ho jako úspěšného komunálního politika.

Podle šmejda Hamáčka by měl příchod Šmardy na ministerstvo daný resort uklidnit a obnovit komunikaci se zaměstnanci. Uvedl, že za sociální demokracii musí mluvit nové důvěryhodné tváře. Šmarda je totiž místopředsedou ČSSD a získal na březnovém sjezdu podporu více než čtyř pětin delegátů.

Staněk zdůvodnil svou rezignaci tím, že odchází na přání předsedy strany Hamáčka, a to po masivní kampani a boji s elitami, což vyvolalo jeho rozhodnutí odvolat Jiřího Fajta z postu ředitele pražské Národní galerie a Michala Soukupa z křesla šéfa olomouckého Muzea umění, kteří měli být ve svých funkcích jako zloději, když si platili sami sobě za jimi objednané služby u sebe.

Za Staňka se u prezidenta Zemana a premiéra Babiše přimlouval předseda komunistů Vojtěch Filip. Ohledně kritiky Staňka kvůli odvolání Fajta uvedl, že si nedovede představit, že člověk, který si vyplatil odměnu z veřejných peněz díky smlouvě, kterou uzavřel sám se sebou, šéfem galerie zůstal.

Podle lídra KSČM drzost, kterou projevil pan Fajt, je ohromující a pokud by jiný úředník postupoval jako on, šel by do vězení. Má na mysli totiž autorskou smlouvu na více než milion korun, který Fajt dostal za kurátorskou práci na výstavách Národní galerie.

Hamáček po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, která proběhla minulý týden, prohlásil, že si není jistý tím, zda prezident demisi Staňka přijme. „Z mého pohledu to bylo tak 50 na 50. Je to rozhodnutí pana prezidenta, já pouze říkám, jak bude postupovat sociální demokracie,” dodal k věci socan, který tak kryje zloděje.