Navezl se do odporného štětináče a havloida Štetiny. Miloš Zeman provokoval na zahájení výstavy o roce 1989

PRAHA | Média včera informovala o zahájení výstavy unikátních fotek z roku 1989 na pražském hradě, na jehož webových stránkách byl zveřejněn projev českého prezidenta v souvislosti s danou akcí, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman si podal štětinatého StBáka Štětinu

Na úvod prezident republiky Miloš Zeman poznamenal, že jeho projevy jsou velmi provokativní a v tomto smyslu nebudou výjimkou i jeho dnešní slova. Také prezident vyjádřil jistotu, že stav věci, který předčil revoluci, k níž došlo před třiceti lety, se nezopakuje.

„Hrozně rád vzpomínám na listopadové události v naší zemi. A myslím si, že odměna všech těch, kdo se na nich podíleli, je dána zážitkem, který tehdy měli. Zážitkem, který se už nebude opakovat, pokud se do naší země nevrátí totalita, a ona se nevrátí,” podotkl Zeman.

Dále v proslovu zní varování před skupinou lidí, která bude horlivě sdělovat, že vlastně tu listopadovou revoluci organizovala a provedla. Na tom se nezastavil a upozornil, že nebude chybět i taková skupina lidí, kteří „stáli proti nám“. Zeman ale uznal, že mají právo na svůj názor.

Dále pojmenoval zástupce z toho posledního seskupení, kteří budou vystupovat jako největší obhájci listopadové revoluce, mezi nimi nechybí podle Zemana agent Plavec (krycí jméno Jaromíra Štětiny) a veřejná aktivistická skupina Kaputin.

„Pilný antichartista z časopisu Reflex napíše článek, že naši voliči špatně volí, a odsoudí tím demokratické a svobodné volby. Student, který v lednu 1989 na titulní stránce Rudého práva odsoudil Palachův týden, sytým hlasem ocení účast studentů v listopadové revoluci. Muž, který v září 1989 vstoupil do Komunistické strany Československa, neméně sytým hlasem bude hájit svobodu našich médií, jichž je čelným představitelem. No a zezadu to vše bude chránit, dříve z Bruselu, nyní naštěstí už jenom z Prahy, agent Plavec. A aby toho nebylo málo, Vy to, pane ministře, možná na Slovensku nemáte, ale u nás existuje taková zvláštní perverzní skupinka, jmenuje se Kaputin, a ta se vyznačuje tím, že když někdo položí někam květiny, ona je sebere a hodí do odpadkového koše,“ uvedl prezident republiky.

Na konci projevu Zeman vyzval, aby byla vzdána úcta lidem, kteří opravdu uspořádali listopadovou revoluci. Dodal, že by se měl vyjádřit soucit nad lidmi, kteří neměli odvahu se tehdy připojit a hluboké pohrdání vůči lidem, kteří si přisvojují výsledky listopadové revoluce, i když ve své době dělali všechno, aby tato revoluce neuspěla.

Na zmíněné výstavě, pořádané na královském Letohrádku, která vypráví dramatický příběh konce komunismu v socialistickém bloku, lze uvidět práce sedmdesáti českých a slovenských fotografů spolu s pětadvaceti autory z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a bývalé NDR.

Projev prezidenta republiky při zahájení výstavy „1989: Pád železné opony“

reprodukovaná fotografie z vysílání meridiální žumpy ČT


Vážený a milý pane ministře, dámy a pánové,

vidím, že jsem si nepodal ruku s Romanem Liptákem jako jedním z kurátorů této výstavy, takže bych to alespoň na dálku rád napravil.

Moje projevy bývají velmi provokativní a připravte se na to, že provokativní bude i tento projev. Hrozně rád vzpomínám na listopadové události v naší zemi. A myslím si, že odměna všech těch, kdo se na nich podíleli, je dána zážitkem, který tehdy měli. Zážitkem, který se už nebude opakovat, pokud se do naší země nevrátí totalita, a ona se nevrátí.

Nicméně, v čem spočívá moje milá provokace pro všechny z vás. Teď si budou čechrat peříčka na třicáté výročí listopadové revoluce různé skupiny lidí. Dobrá, nechť tam jsou se vší úctou ti, kdo tam opravdu byli. A pak je skupina lidí, která jenom přihlížela, možná, že právě ona bude nejhorlivější, aby sdělovala, že ona vlastně tu listopadovou revoluci organizovala, připravovala a provedla. Mějme s ní soucit, protože odvaha je někdy velmi vzácné zboží, a ne každému je dána. A já si vzpomínám, jak jsme se báli, jak to dopadne. To tenkrát vůbec nebylo jisté, že totalitní režim na nás nepošle tanky, dokonce ministr Václavík plánoval forsáž nad Letenskou plání. Víte, co je to forsáž? To je nízko letící letadlo, stihačka. No a to by, kdyby to bylo, znamenalo ušlapání desítek, možná stovek lidí.

A pořád čekáte, v čem ten prezident řekne tu provokaci. Už se to blíží. Protože pak je třetí skupina lidí, a to jsou ti, kdo stáli proti nám. Nic proti tomu, mají svaté právo na svůj názor. Ale právě tato skupina bude na třicáté výročí listopadové revoluce vystupovat, jako její největší obhájci. Pilný antichartista z časopisu Reflex napíše článek, že naši voliči špatně volí, a odsoudí tím demokratické a svobodné volby. Student, který v lednu 1989 na titulní stránce Rudého práva odsoudil Palachův týden, sytým hlasem ocení účast studentů v listopadové revoluci. Muž, který v září 1989 vstoupil do Komunistické strany Československa, neméně sytým hlasem bude hájit svobodu našich médií, jichž je čelným představitelem. No a zezadu to vše bude chránit, dříve z Bruselu, nyní naštěstí už jenom z Prahy, agent Plavec. A aby toho nebylo málo, Vy to, pane ministře, možná na Slovensku nemáte, ale u nás existuje taková zvláštní perverzní skupinka, jmenuje se Kaputin, a ta se vyznačuje tím, že když někdo položí někam květiny, ona je sebere a hodí do odpadkového koše.

Vzpomněl jsem si na Cyrana de Bergerac, při poslání tě bodnu juž. Nuže jaké je moje poslání. Vzdejme úctu lidem, kteří opravdu dělali listopadovou revoluci, mějme soucit s lidmi, kteří neměli odvahu se tehdy připojit a mějme hluboké pohrdání vůči lidem, kteří si přisvojují výsledky listopadové revoluce, i když ve své době dělali všechno, aby tato revoluce neuspěla.

Děkuji vám za vaši milou pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 29. května 2019