New Hampshire se stal 21. státem Unie, který zrušil trest smrti

CONCORD | Americký stát New Hampshire se stal ve čtvrtek nejnovějším, v pořadí 21. státem Spojených států (SS), který zrušil trest smrti, a to s okamžitou platností. Tamní Senát přehlasoval veto republikánského guvernéra Chrise Sununa.

Poprava válečného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com

V New Hampshire nepopravili nikoho 80 let a v cele smrti je tam pouze jeden vězeň, informovala tisková agentura AP.

Hlasování v Senátu následovalo týden poté, co i čtyř set členná Sněmovna reprezentantů nejmenším možným počtem potřebných hlasů zvrátila guvernérovy veto návrhu zákona, který ruší hrdelní trest.

„Nyní je na nás, abychom zastavili tuto praxi, která je zastaralá, nákladná, diskriminační a konečná,“ prohlásila demokratická senátorka Melanie Levesque.

Stát zabitím vraha, sám se vrahem stává

Po hlasování v New Hampshire nyní uplatňuje trest smrti 29 amerických států, ale ve čtyřech z nich guvernéři vydali moratoria na trest smrti. Zbývajících 21 států již tento trest zcela zrušilo.

Spojené státy, která tak často jiné kritizují v rámci porušování lidských práv, tyto pošlapávají uplatňováním trestu smrti, který je barbarský a nepatří do 21. století, tak jako i v minulém byl primitivním projevem tamní zaostalé společnosti.

Reklama: