Když bude reakce Číny tvrdší, Američanům mohou přestat létat rakety

HOUSTON | Společnost Huawei podala včera žalobu u amerického soudu ve Východním Texasu proti rozhodnutí vlády o jejím zařazení na černý seznam. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Středisko řízení kosmického provozu | repro: NASA

Společnost má za to, že akce americké vlády porušily ústavu této země. V budoucnu mohou být uplatněny proti jakémukoli odvětví a jakémukoli čínskému podniku, poněvadž vznikl nebezpečný precedens.

Čína v reakci na to může použít nejrůznější opatření, míní expert Andrej Igorovič Masalovič. Jsou to personální sankce, omezení přístupu Spojených států k čínským vzácným kovům, odmítnutí dalších strategických dodávek. Samotná žaloba sleduje jiné cíle, než vyhrát soud, míní expert.

„Je jasné, že se žádný americký soud nepostaví na stranu čínské společnosti. Nicméně to bude další argument svědčící o tom, že dnes neexistuje nezaujatost a spravedlivé řešení mezinárodních problémů. Jsou potřebné nové nástroje, stávající jsou zastaralé, negativní roli v tom sehrála Trumpova protičínská politika,“ míní expert.

Tato žaloba nebude poslední akce Huawei. Společnost, a vůbec Čína, podnikne další protiopatření vůči americkým sankcím. Americké rakety mohou přestat létat bez čínských součástek. Čína ukázala, že hodlá klást vážný odpor v této obchodní válce. A její úder může být ničivější než to, co dělají Američané.

Bez ohledu na to, dokáže-li Huawei vyhrát soud, má velký význam, poněvadž jde fakticky o válku za spravedlnost. V rozhovoru pro Sputnik to řekl expert z Ústavu mezinárodních vztahů čínské Lidové univerzity Wang Yiwei: „Chování Spojených států nemá nic společného s tržními principy a mezinárodními pravidly. Nezávisle na tom, dokáže-li Huawei vyhrát tento soud nebo ne, je to velmi závažný případ, protože pro Huawei je to válka za spravedlnost. SS je velmoc hegemon, která používá své národní zdroje k potlačení soukromého podnikání v Číně, což je ve skutečnosti nerozvážné.“

Donald John Trump čeká až se mu dostaví rozum

„Spojené státy obviňují Čínu z toho, že nedodržuje tržní pravidla, jenže skutečnost je taková, že zasahují do trhu, do soudnictví a do mezinárodních pravidel. Proto ukáže soud mezi Huawei a americkou vládou světu, kdo ve skutečnosti ničí prioritu zákona, tržní principy, globální odvětvové řetězce, řetězce tvorby cen, dodávek. Jiné společnosti, a nejen čínské, se mohou rovněž dostat do podobné situace. SS podnikly riskantní strategické dobrodružství, je to fakticky právní, diplomatická a psychologická válka. S pomocí takových případů jako je žaloba Huawei, získávají čínské společnosti zkušenosti z odporu,“ domnívá se čínský odborník.

„Čínská strana zastává obvykle pružný postoj, dokud nejsou poškozeny její hlavní zájmy. Když na Čínu vyvíjejí nátlak, mění se v ocelový prut, který se již nedá ohnout,“ míní Masalovič, Andrej Igorovič.

Dále poznamenal, že dnes dosáhla Čína právě tohoto bodu. „Přitom ale chce ukázat ostatním, že Amerika je stárnoucí primadona, která již nedostane hlavní role, ale Čína se uchází o úlohu světového lídra. Čína všude ukazuje, že nehodlá ustoupit. Budoucnost sítí 5G má ve vlastních rukou, poněvadž Huawei předčí v této oblasti každého konkurenta o takové čtyři roky. A SS se to velice nezamlouvá,“ dodal ruský expert.