Gazprom kvůli dluhům snížil dodávky zemního plynu do Srbska

BĚLEHRAD | Politika ruského dodavatele plynu Gazprom je stejná, jak pro přátele, tak pro oponenty. Gazprom kvůli dluhům snížil o 28% dodávky zemního plynu do Srbska. Informaci oznámil srbský ministr těžebního a energetického průmyslu Alexandar Antič. Podle údajů z 30. Října činí dluh za zemní plyn 224 milionů USD. Ministr vyjádřil přesvědčení, že obě strany naleznou společnou řeč. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Podle slov ministra Antiče, do konce roku Srbsko splatí část dluhu ve výši přibližně 100 milionů USD. Snížení dodávek bylo avizováno. Podle Srbských představitelů mají dostatečné zásoby plynu na zimu a o svém dluhu jednají a zaplatí si jej sami. Antič odmítl jakékoliv přirovnání Srbska k dnešní nacistické Ukrajině.

Srbsko prakticky zcela uspokojuje svoji poptávku po zemním plynu importem z Ruské federace. Státní podnik Serbijagaz se zabývá dopravou, distribucí a skladováním zemního plynu na území Srbska. Jugorosgaz, ve kterém má Gazprom padesátiprocentní podíl, se zabývá organizací dodávek zemního plynu do Srbska.

Reklama: